Raport 2022

POLITYKI, PROGRAMY STRATEGIE

Strategia Rozwoju Miasta Radomska do roku 2030

MISJA

Społeczność Radomska skutecznie wzmacnia fundamenty gospodarcze i kapitał społeczny służące osiąganiu zrównoważonego rozwoju. Żyje w harmonii ze środowiskiem, kształtując ład przestrzenny, estetykę i bezpieczeństwo miasta. Jest ono miejscem zapewniającym wysoką jakość życia, otwartym na świat i przyszłość.

WIZJA RADOMSKA W ROKU 2030

W roku 2030 Radomsko pozostanie miastem o dużej dostępności komunikacyjnej i jednym z najlepszych w Polsce punktów do lokowania działalności gospodarczej. Jego pozycja wzmocni się, jeśli do tej pory zostanie uruchomiony Centralny Port Komunikacyjny i nastąpi jego pozytywne oddziaływanie na sytuację ekonomiczną środkowej części kraju, ale też będzie związana z udziałem w dotychczas rozwijanych kierunkach przepływu dóbr. Radomsko zachowa przy tym pozycję dominującego ośrodka w sieci osadniczej południowej części regionu, z silnymi związkami z dynamicznie przekształcającym się Śląskiem.

Miasto będzie zorientowane w swym rozwoju na aspekt dostępności komunikacyjnej i ożywionych kontaktów ze światem. Zmodyfikowane zostaną przy tym jego relacje z drogami przecinającymi przestrzeń Radomska. Wdrożone rozwiązania nie spowodują odcięcia miasta od przepływu osób i towarów, ale zmniejszą jego uciążliwość. Ograniczony zostanie wpływ ruchu samochodowego, co podniesie komfort codziennego życia mieszkańców, zmniejszona będzie emisja zanieczyszczeń oraz zwiększone bezpieczeństwo. Miasto zdefiniuje i wdroży warunki, na jakich w jego obszarze będzie się odbywał transport samochodowy.

Fundamentem potencjału ekonomicznego gminy i głównym aspektem jego relacji z krajem pozostanie strefa inwestycyjna. Miasto Radomsko stanowić będzie dla niej coraz atrakcyjniejsze zaplecze infrastrukturalne i pracownicze, ale też coraz chętniej wybierane miejsce zamieszkania dla kadr średniego i wyższego szczebla. Na bazie strefy inwestycyjnej dokonywać się będzie systematyczny rozwój lokalnego środowiska gospodarczego opartego na przedsiębiorczości mieszkańców. Rozwój endogenicznego potencjału gospodarczego dokonywać się będzie przez zachowanie związku ze specjalizacjami i oddziaływaniem liderów biznesowych działających w obrębie strefy. Jednocześnie wykształcony zostanie silny zręb rynku lokalnego oraz podmiotów operujących w nim w skali regionalnej i ogólnopolskiej. Jego zdrowa struktura obejmująca zakłady produkcyjne, bogata w nowoczesne usługi tworzyć będzie dla lokalnej społeczności nową przestrzeń atrakcyjnego rynku pracy. W konsekwencji zwiększenia, a także wzmocnienia bazy ekonomicznej miasta uruchomione zostaną i utrwalone pozytywne procesy miastotwórcze. Społeczność lokalna w większym stopniu będzie zdolna do kumulowania kapitału, jego reinwestowania oraz podnoszenia efektywności oddziaływania i zwiększania dobrobytu mieszkańców.

Aktywność i emocje społeczności przyciągać będzie atrakcyjna przestrzeń publiczna dająca możliwość spędzania czasu w satysfakcjonujący sposób oraz wchodzenie w zbiorowe relacje i budowę ducha miejsca. W oparciu o tereny zielone, ale przede wszystkim – o centralnie ulokowane place, ograniczenie ruchu samochodowego, tereny skupione wokół obiektów handlowych – funkcjonować będą miejsca spotkań, konsumpcji, wypoczynku i rozrywki. Odnajdzie się w nich ze swoimi oczekiwaniami i aspiracjami młodzież oraz seniorzy. Nowoczesna, funkcjonalna i przyjazna przestrzeń publiczna współtworzyć będzie funkcje miejskie, łącząc cechy salonu i rynku, integrując zarówno na co dzień, jak i w czasie święta czy uroczystości. Pośrednio przyczyniać się też będzie do porządkowania przestrzeni miasta wyznaczając wartość poszczególnych obszarów oraz logikę komunikacji między nimi.

Wzbogacone o atrakcyjną przestrzeń publiczną i odciążone modyfikacjami struktury komunikacyjnej miasto zyska nowy wizerunek i pozytywny odbiór mieszkańców. Radomsko szczycić się będzie ładem przestrzennym, funkcjonalnymi rozwiązaniami godzącymi potrzeby i oczekiwania społeczności poszczególnych części miasta. Uda się zmniejszyć dominację i presję wewnętrznego ruchu samochodowego osłabionego przez niezawodny i powszechnie używany transport publiczny. Do masowego użycia – dzięki rozwiniętej infrastrukturze i wdrożonym rozwiązaniom systemowym – wejdzie rower jako wygodna, przyjazna i dostępna forma pokonywania przestrzeni. Życie ułatwi technologia w zakresie usprawnienia ruchu, monitoringu bezpieczeństwa, udostępniania energii czy też kontroli czystości powietrza. Wzrośnie doświadczenie bliskości i funkcjonalności zapewniające mieszkańcom możliwość optymalnego łączenia czasu pracy, nauki, wypoczynku i rekreacji. Miejska przestrzeń zostanie dobrze wykorzystana.

Istotną cechą tej przestrzeni będzie znacząca rola środowiska naturalnego. Nastąpi jej widoczne przywrócenie w sferze publicznej, poprzez rozwój zielonej i niebieskiej infrastruktury oraz rozwiązania promujące bliskość i obecność natury w krajobrazie miasta. Radomsko wzbogaci swój wizerunek także o instalacje zieleni w ramach rozwiązań niwelujących dominację zabudowy i ciągów komunikacyjnych, wpływających na czystość środowiska oraz estetykę przestrzeni. Mieszkańcy będą korzystać z atrakcyjnych terenów rekreacyjnych dających szerokie możliwości spędzania wolnego czasu i aktywnego wypoczynku. Nastąpi renaturalizacja rzeki Radomki jako ważnego elementu struktury miasta, chronionego i eksponowanego na jej znaczącej długości. Społeczność miasta aktywnie wdrażać będzie rozwiązania sprzyjające retencji i umożliwiające kontrolowany obieg wody w organizmie miejskim. Odzyskiwanie przestrzeni dla natury w wymiarze indywidualnym i zbiorowym stanowić będzie powszechnie akceptowaną, realizowaną i wspieraną praktykę. Innowacje środowiskowe wraz z kulturą zgodnego współżycia miasta z naturą wpłyną na istotną poprawę jakości życia i podniesienie satysfakcji mieszkańców.

Dzięki aktywnej polityce samorządu lokalna społeczność z powodzeniem będzie sobie radzić z wyzwaniami rosnącej presji demograficznej związanej z procesami zachodzącymi w skali kraju i kontynentu. Podstawę rozwoju populacji Radomska stanowić będzie efektywność działań pozwalających na stopniowe odwracanie negatywnych trendów demograficznych, skutkujących także zwiększeniem liczby osób wchodzących i pozostających na lokalnym rynku pracy. Miasto rozwinie komunalne zasoby mieszkaniowe oraz inne instrumenty wsparcia potrzeb i deficytów społecznych. Będzie to też czynnikiem przyciągającym nowych mieszkańców potwierdzając konkurencyjność Radomska jako dobrego miejsca do życia.

Społeczność miasta będzie w nim znajdywać dogodne warunki dla indywidualnego i zbiorowego rozwoju. Będą one wynikiem stabilności społecznej, dostępności zasobów kulturowych oraz ekonomicznych wspierających wybór i realizację ścieżek zawodowych, ale też dojrzałego, a także sprzyjającego kreatywności środowiska lokalnego. Oferta edukacyjna miasta oraz wysoki poziom nauczania przyczynią się do podtrzymania wielkości jego populacji, a przy tym stanowić będą czynnik przyciągający ludność z funkcjonalnego otoczenia Radomska. Z tego potencjału korzystać będzie lokalny rynek pracy zasilany dobrze przygotowanymi i znajdującymi wysokopłatne zatrudnienie pracownikami.

Czynnikiem wspomagającym dynamiczny rozwój Radomska będzie wzmocnienie kapitału społecznego. W aktywności organizacji pozarządowych, zaangażowaniu poszczególnych środowisk w sprawy swego otoczenia oraz w solidarności międzypokoleniowej znajdzie wyraz energia i kreatywność mieszkańców. Wzrośnie ogólny poziom zaufania i satysfakcji z przynależności do lokalnej wspólnoty, zainteresowanie jej losem. Radomszczanie będą potrafili odważnie patrzeć w przyszłość, świadomie i solidarnie określać oraz podejmować nowe wyzwania w poczuciu zdolności do działania i realności celów w myśl przyświecającej im idei „miasta otwartego”.

Efektywne działanie w przestrzeni społecznej i ekonomicznej Radomska wspierać będzie sprawna komunikacja oraz dostępność nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Miasto stanowić będzie ekosystem sprzyjający ich wdrażaniu. Kompetencje mieszkańców, zaawansowanie organizacyjne instytucji oraz praktyka funkcjonowania biznesu będą dysponować warunkami do skoordynowanego działania i uzyskiwania efektu synergii. Tym samym życie w Radomsku będzie można efektywnie łączyć z podtrzymywaniem relacji w nieograniczonej skali i zasięgu, z zarządzaniem obiegiem informacji, usług i kapitału w procesie uczenia się, pracy czy wypoczynku. Radomszczanie będą korzystać z bliskości świata, a cechować ich będzie zdolność zmieniania go swoją aktywnością.

CELE STRATEGICZNE

Uzyskaniu stanu wyrażonego w Wizji Radomska w roku 2030 służyć będzie osiągnięcie trzech celów strategicznych:

Cel strategiczny I: Wsparcie zrównoważonego rozwoju społeczności lokalnej

Cel strategiczny II: Poprawa jakości przestrzeni miasta i jej funkcjonalności dla mieszkańców

Cel strategiczny III: Wzmocnienie potencjału ekonomicznego i organizacyjnego

Struktura celów operacyjnych i obszarów działania

SPOŁECZEŃSTWO
Cel operacyjny I: Minimalizowanie następstw negatywnych trendów demograficznychI.1 Wspieranie decyzji osiedleńczych i wyboru Radomska jako miejsca życia
I.2 Rozwój infrastruktury wsparcia rodzin i dzietności
I.3 Pozyskiwanie i aktywna asymilacja obywateli innych państw
Cel operacyjny II: Podnoszenie oferty, jakości i efektywności w zakresie edukacji i kulturyII.1 Podnoszenie standardów szkolnictwa podstawowego
II.2 Rozwijanie środowiskowego charakteru szkół
II.3 Wsparcie rozwoju osobowego uczniów
II.4 Multiplikowanie działań w sferze kultury
II.5 Wielowymiarowa współpraca międzynarodowa
Cel operacyjny III: Podnoszenie efektywności wsparcia socjalnego i kontynuacja działań w zakresie rewitalizacjiIII.1 Skuteczne przeciwdziałanie wykluczeniom społecznym
III.2 Wsparcie w zabezpieczeniu bytu mieszkańców w potrzebie
III.3 Rozwój infrastruktury socjalnej
Cel operacyjny IV: Podnoszenie jakości życia i wszechstronnej aktywności wszystkich pokoleń i środowiskIV.1 Upowszechnienie wdrażania i wykorzystania nowych technologii w życiu codziennym
IV.2 Tworzenie warunków do aktywnego spędzania wolnego czasu przez różne grupy wiekowe
IV.3 Zwiększanie potencjału i wzmacnianie roli organizacji pozarządowych
IV.4 Rozwój wolontariatu
Cel operacyjny V: Wzrost sprawności zarządzania i funkcjonowania miastaV.1 Wzmocnienie kompetencji kadr w instytucjach publicznych.
V.2 Wykorzystanie nowych technologii i rozwiązań w procesie zarządzania
V.3 Współpraca lokalna i regionalna jako narzędzie nowoczesnego rozwoju miasta
GOSPODARKA
Cel operacyjny VI: Podtrzymanie i rozwijanie warunków dla funkcjonowania strefy inwestycyjnejVI.1 Zrównoważony rozwój i zarządzanie przestrzenią inwestycyjną
VI.2 Rozwój więzi i współpracy podmiotów działających w obrębie strefy inwestycyjnej ze środowiskiem lokalnym
VI.3 Monitoring stanu, tendencji, potrzeb i perspektyw rozwojowych w odniesieniu do podmiotów aktywnych w ramach strefy inwestycyjnej
Cel operacyjny VII: Aktywizacja i wzmacnianie lokalnej przedsiębiorczościVII.1 Tworzenie korzystnych warunków rozwoju i powstawania firm z sektora MŚP
VII.2 Integracja i wzmocnienie środowiska gospodarczego
VII.3 Stymulowanie przedsiębiorczości wśród mieszkańców
Cel operacyjny VIII: Inspirowanie zmian w systemie edukacji w celu lepszego dopasowania do rynku pracy i wspieranie aktywności zawodowej społeczności miastaVIII.1 Upowszechnianie pożytecznych kwalifikacji i kompetencji
VIII.2 Wsparcie dla procesu wchodzenia na lokalny rynek pracy i utrzymywania się na nim ludzi młodych
Cel operacyjny IX: Optymalizacja promocji i informacji gospodarczejIX.1 Aktywne zarządzanie informacją o walorach i potencjale gospodarczym miasta
IX.2 Budowa systemu gromadzenia i obiegu danych gospodarczych i finansowych we współpracy z biznesem
PRZESTRZEŃ I INFRASTRUKTURA
Cel operacyjny X: Porządkowanie i racjonalizacja struktury komunikacyjnej miastaX.1 Modernizacja i optymalizacja infrastruktury drogowej
X.2 Rozwój przyjaznego miejskiego systemu transportowego
X.3 Tworzenie przyjaznych warunków dla ruchu pieszego i rowerowego
Cel operacyjny XI: Rozwój infrastruktury i zagospodarowanie przestrzeni publicznejXI.1 Dobrze zaplanowane miasto
XI.2 Rozwój i modernizacja budownictwa mieszkaniowego
XI.3 Upowszechnianie niebieskiej i zielonej infrastruktury
XI.4 Wzmocnienie zaplecza sportowego i rekreacyjnego
XI.5 Tworzenie atrakcyjnej i dostępnej przestrzeni publicznej w tym reaktywacja martwych i nieatrakcyjnych przestrzeni
XI.6 Partnerstwo technologiczne na rzecz modernizacji zwiększenia funkcjonalności infrastruktury
ŚRODOWISKO
Cel operacyjny XII: Podniesienie jakości powietrzaXII.1 Efektywne przeciwdziałanie emisji zanieczyszczeń
XII.2 Energetyczna przebudowa miasta
Cel operacyjny XIII: Wzmocnienie ochrony i wykorzystania zasobów wodnychXIII.1 Monitorowanie stanu zasobów wodnych
XIII.2 Ochrona rzeki Radomki i zagospodarowanie jej brzegów
XIII.3 Wdrażanie modelu miasta szanującego wodę
Cel operacyjny XIV: Rozwój obszarów zieleniXIV.1 Utrzymywanie stanu, zwiększanie i funkcjonalizacja obiektów i przestrzeni zielonych
XIV.2 Wdrażanie rozwiązań związanych z zarządzaniem zielenią
Cel operacyjny XV: Nasilenie i upowszechnienie edukacji ekologicznejXV.1 Kształtowanie postaw proekologicznych i estetyki miasta
XV.2 Upowszechnianie standardów środowiskowych
XV.3 Zarządzanie wiedzą o stanie i potrzebach środowiska naturalnego

Cel operacyjny II: Podnoszenie oferty, jakości i efektywności w zakresie edukacji i kultury

Obszar działania II.4 Multiplikowanie działań w sferze kultury

W ramach powyższego celu Wydział Informacji i Promocji prowadził w roku 2022 następujące działania:

  • przygotowanie materiałów informacyjno-promocyjnym dotyczących organizowanych w mieście imprez – na stronę radomsko.pl, do mediów społecznościowych, do programów i gazety „Nasze Radomsko. Informacje”, na plakaty i nośniki typu citylight;
  • organizowanie wydarzeń kulturalnych oraz upamiętniających ważne wydarzenia historyczne między innymi Biegu Tropem Wilczym w Parku Świętojańskim;
  • organizacja imprezy plenerowej „Przystanku Food Truck” na ulicy Reymonta – kulinarne ożywienie centrum miasta;
  • współorganizacja Dnia Baniek Mydlanych i Święta Kolorów w centrum miasta;
  • organizacja imprezy plenerowej Dni Radomska w Parku Solidarności z udziałem takich gwiazd jak: Lady Pank, Vito Bambino, Marek Piekarczyk, Rafał Brzozowski, Andrzej Grabowski;
  • współorganizacja Dożynek Województwa Łódzkiego;
  • organizacja Jarmarku Bożonarodzeniowego oraz Wigilijnego Spotkania Radomszczan z koncertem lokalnych wykonawców oraz gwiazdy – Felicjana Andrzejczaka;
  • bieżące działania komunikacyjne dotyczące oferty kulturalnej miejskich placówek kulturalnych i organizowanych przez nie wydarzeń;
  • współorganizacja i promocja wydarzeń sportowych i rekreacyjnych (m.in. Tymex Boxing Night, zawody crossfitowe Athletes Clash) poprzez honorowy patronat Prezydenta czy udział w komitecie honorowym,
  • wspieranie przedsięwzięć, inicjatyw, wydarzeń, które wzbogacając społeczne życie miasta przyczyniają się do kształtowania jego wizerunku (np. inauguracja roku akademickiego RUTW, RUTW Wiem Więcej, udział w przeglądach chóralnych i festiwalach przez Towarzystwa Śpiewaczego im. S. Moniuszki oraz występy Radomszczańskiej Kapeli Podwórkowej);
  • przygotowanie i redagowanie wydawnictw promocyjnych – programu „Nasze Radomsko. Informacje” i wydawanej pod tym samym tytułem gazety oraz albumu „Radomsko. Otwarte Miasto od 1266”.

Rozwój i modernizacja infrastruktury MDK

W 2022 r. wykonano remonty i prace modernizacyjne:

  • naprawa i odnowienie elewacji budynku MDK od strony stacji benzynowej SHELL – 14.760,00 zł brutto
  • remont generalny toalety dla osób niepełnosprawnych – 26.296,50 zł brutto
  • przebudowa miejsc parkingowych od strony Parku Świętojańskiego dla autokarów i samochodów osobowych – 38.019,30 zł brutto
  • wykonanie systemu sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN) w budynku Miejskiego Domu Kultury w Radomsku w oparciu o bezprzewodowy system ABAX firmy SATEL – 33.365,00 zł brutto
  • przywrócenie do stanu pierwotnego rzeźby Wioślarza – 31.365,00 zł brutto

Poszerzanie oferty kulturalnej

  • program radiowy Kultura ma Głos. – kontynuacja realizacji programu: rozbudowa ramówki i poszerzenie źródeł emisji o transmisje na stronach i profilach społecznościowych: SpotRadomsko.pl i Radomsko24.pl
  • wydarzenia teatralne: – prezentacje zawodowe: Z innej bajki – Musicalowe Koło Naukowego Śliska Błyskawica działającego przy Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Bajka o trzech braciach – Stowarzyszenie Akademia Wyobraźni we Wrocławiu, Cyrk Hrynek – Teatr Nemno w Rzeszowie, H2O – autorski spektakl Anny Rakowskiej i Piotra Miszteli pod opieką artystyczną prof. Mirosława Kocura, W tłumaczeniu (Festiwal 3xRóżewicz) – w wyk. Adama Stoyanowa i tłumaczki pjm Katarzyny Głozak (prod.Wrocławski Teatr Współczesny & Wojciech Ziemiliski), Różewiczogranie (Festiwal 3xRóżewicz) – monodram Wiesława Komasy, Pewnego razu – widowisko słowno-muzyczne (Festiwal 3xRóżewicz) z udziałem: Włodzimierz Knaś – gitara (muzyka i aranżacja), Łukasz Kluczniak – saksofon, Michał Rorat – fortepian, Michał Kapczuk – bas, Grzegorz Masłowski – perkusja, Anita Pawlak – Zygma – narracja, Elżbieta Jóźwiak – recytacja, Maria Dobosz – recytacja, Maja Kantorosińska – recytacja, Zofia Maligłówka – recytacja. – prezentacje amatorskie: Dziób w dziób – spektakl Młodzieżowej Grupy Teatralnej Rekwizytornia Teatr, Dla mojej matki – spektakl Sceny Poezji MDK, A to ci teatr – spektakl Grupy Rekwizytornia Teatr, Apokryfy 2022 – spektakl Grupy Rekwizytornia Teatr w ramach XXI RDR, Rakotwórczość – spektakl podopiecznych Hospicjum Dar Serca w Częstochowie, Różewicz. Interpretacje – spektakl Sceny Poezji MDK, Przywracanie porządku według Stanisława Barańczaka – program teatralny Sceny Poezji MDK w ramach 41.rocznica wprowadzenia stanu wojennego, Jasełka – spektakl Koła Osób Niepełnosprawnych MDK
  • wydarzenia muzyczne: – wydarzenia zawodowe: Najpiękniejsze walce świata – Soliści Wiedeńscy pod dyrekcją radomszczanina, Piotra Gładkiego, z udziałem sopranistki Anity Maszczyk, koncert Czesława Mozila – z dedykacją dla młodzieży na zakończenie ferii, Na sarmacką nutę – koncert inscenizowany w wykonaniu artystów i solistów Teatru Wielkiego w Łodzi i Teatru Muzycznego w Łodzi oraz Orkiestry Kameralnej im. Jana Kiepury, Ave Maria przez wieki – koncert w Klasztorze O.O. Franciszkanów w ramach Tygodnia Św. Franciszka w wykonaniu Magdaleny Sowy-Zyzańskiej (sopran) i Joanny Błażej-Łukasik (akompaniament, prowadzenie koncertu), Jej portret – koncert sylwestrowy w wykonaniu: Magdaleny Sowy-Zyzańskiej (wokal), Kingi Kutrzuby (wokal), Pawła Łukasika (altówka), Artur Łukasik (kontrabas), Joanny Błażej – Łukasik (fortepian, słowo wiążące) – realizacje amatorskie: Kolędowanie z Radomszczańskim Uniwersytetem III Wieku Wiem Więcej, Radomszczańskie kolędowanie Hej, kolędy to czas (RUTW), Koncert z okazji 110. rocznicy urodzin prof. Henryka Fajta – Chór Złota Nutka, Koncert z okazji Dnia Kobiet – Chór Złota Nutka, Grupa Teatralna Rekwizytornia Teatr, Koncert To Ty – Grupa Teatralna Przekora, zespół Appasionata – RUTW Wiem Więcej, Koncert Dla Ciebie Mamo – Chór Seniora Serenada, Koncert Mamo, tato kochamy Was – Publiczne Przedszkole nr 9, Mamo dla Ciebie jestem – Radomszczański Chór Seniorów Romantica, Koncert Dla Ciebie Mamo – Chór Złota Nutka oraz Zespół Wokalno-Instrumentalny Tęczowe Nutki, koncert Miłość i Przyjaźń Zespołu Passionata, ze specjalnym udziałem Marleny Borowik i Natalii Chwastek w ramach Wieczornicy węgierskiej – TPP-W, Festiwal piosenki o zdrowiu – PCK, Koncert Serce dla Ani – I LO, XXXVII Ogólnopolski Harcerski Festiwal Artystyczny OPAL 2022
  • konkursy i przeglądy artystyczne: – eliminacje powiatowe 67. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, w którym wzięło udział 14 recytatorów w 4 kategoriach: Turnieju Poezji Śpiewanej, w Turnieju Teatru Jednego Aktora, w Turnieju Recytatorskim kat. dorosłych i Turnieju Recytatorskim kat. szkół ponadpodstawowych, II Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. Tadeusza Różewicza, w którym wzięło udział 33 uczestników z różnych regionów Polski, rozstrzygnięcie XIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza. Komisja Nagrodę Główną – druk tomiku przyznała Arturowi Kmiecikowi – godło: DrumGullion, Turnieje Szachowe, przesłuchania konkursowe 28. OKR im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki Zło dobrem zwyciężaj. W konkursie wzięło udział 19 wykonawców
  • wystawy: – wystawa prac prof. Joanny Wiszniewskiej – Domańskiej grafiki ilustrujące tomik wierszy Przejścia I. Kaczmarczyka, wystawa fotograficzna Szymona Zygmy One Step Futher, wystawa prac Dziecięcej Sekcji Plastycznej i uczestników warsztatów ceramicznych Świat gliny, wystawa Malarstwa i Rysunku członków Klubu Plastyka z MDK, wystawa Duszą malowane Beaty Bujacz w ramach XXIII RSI, wystawa fotografii, fotografiki i grafik Henryka Augustyniaka, wystawa fotograficzna w ramach Festiwalu 3 x Różewicz, wystawa fotograficzna z podróży RUTW Wiem więcej, wystawa choinek przygotowana przez RUTW Wiem więcej, Zimowa wystawa Dziecięcych Sekcji Plastycznych 5-6/7-12 lat i Pracowni rękodzieła.
  • imprezy dla dzieci i młodzieży organizowane podczas ferii zimowych i wakacji: – warsztaty w ramach ferii zimowych: Pracownia kopisty U Nikifora (warsztaty plastyczne/malarskie), W zimowym domku – (warsztaty plastyczne – instalacja papierowa), warsztaty Na szkle malowane (warsztaty malowania na szkle), warsztaty wokalne, warsztaty animacji poklatkowej, warsztaty teatralne, warsztaty filmowe, Lego WeDo i Lego Bosst (warsztaty robotyczne) – warsztaty w ramach wakacji: Morze sztuki (kreatywne warsztaty plastyczne), Morskie opowieści (warsztaty animacji poklatkowej), Gry i zabawy przy stawie (warsztaty rekreacyjno-sportowe), W pracowni u Marynisty (warsztaty plastyczne), W rytmie fal (warsztaty muzyczno-filmowe), Staw nocy letniej (zajęcia plastyczne), warsztaty tańca orientalnego, warsztaty tańca towarzyskiego, Podwodna kraina (warsztaty plastyczne), warsztaty wokalno-muzyczne. – wycieczki w ramach wakacji do: Ranczo Zagata w Grabarzach i Orientarium ZOO w Łodzi oraz Rodzinny Rajd Rowerowy. – wakacyjne festyny rodzinne: spektakl marionetkowy Cyrk Hrynek, Koncert Kapel Podwórkowych (Radomszczańska Kapela Podwórkowa, Kapela Podwórkowa z Brzeźnia, Kapeli Podwórkowej Szadkowiacy, Częstochowska Kapela Biesiadna Grupa Romana), koncert Obywatel jazz. Bolewski & Tubis grają Ciechowskiego.
  • spotkania: – Klub Podróżnika: W poszukiwaniu pierwszej gwiazdki – spotkanie z Pawłem Łopusińskim – tematyczne spotkania: spotkanie autorskie z Ireneuszem Kaczmarczykiem i promocja tomiku Przejścia, promocja tomiku Kochankowie metra i spotkanie z autorką Joanną Łęcką, O czym szumią drzewa – spotkanie z Panem Ernestem Rudnickim dendrologiem, spotkanie z Mieczysławem Tkaczem, autorem tomiku poezji Serdeczny galimatias, dwie konferencje prasowe – Festiwal 3 x Różewicz, spotkanie autorskie z Elżbietą Stępień i promocja książki z cyklu Czego nie wiesz o aniołach
  • imprezy okolicznościowe, rocznice historyczne, promowanie lokalnego dziedzictwa: – Jubileuszowy 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, – Dzień Żołnierzy Wyklętych – audycja poświęcona pamięci bohaterom w programie Kultura ma Głos, – koncert Witaj majowa jutrzenko Chóru Seniora Złota Nutka – obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja, – koncert plenerowy Muzyczna majówka w ramach obchodów uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w którym wystąpili Radomszczańska Kapela Podwórkowa i zespół wokalny Tęczowe Nutki, – Miejskie Obchody Dnia Dziecka ph. zorganizowane przez Miasto Radomsko i Miejski Dom Kultury w Radomsku, – XXIII Radomszczańskie Spotkania Integracyjne z otwarcia wystawy Beaty Bujacz Duszą malowane oraz koncerty zespołu MENELAOS i Orkiestry Dętej EXPRESJA z MDK w Radomsku – XXI Radomszczańskich Dni Rodziny – koncert zespołu Mały Chór Wielkich Serc oraz spektakl Apokryfy Młodzieżowej Grupy Teatralnej Rekwizytornia Teatr – Święto Wojska Polskiego oraz 102. rocznica Bitwy Warszawskiej – koncert Piosenko ma, z żołnierzem chodź Chóru Seniorów Romantica oraz koncert Miejskiej Orkiestry Dętej Grocholice – rocznica wybuchu II Wojny Światowej – audycja upamiętniająca w programie Kultura ma Głos – w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2022, najmłodsi widzowie obejrzeli krótkometrażowe bajki pt. Kopciuch, Bazyliszek i Krawiec Niteczka – wydarzenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości: przedszkolaki z PP nr 10 w Radomsku przygotowały program artystyczny Piękna nasza Polska cała, koncert Babie lato w wykonaniu Radomszczańskiej Kapeli Podwórkowej, koncert Jeszcze Polska nie zginęła – kobiecym głosem o niepodległości w wyk. Doroty Wasilewskiej, Julity Kożuszek i Aleksandry Nykowskiej, program Konopnicka jakiej nie znamy przygotował zespół Appassionata z RUTW Wiem więcej, Niech poniesie nas wiatr – koncert pieśni patriotycznych i partyzanckich przygotowany przez Stowarzyszenie Muzyki Chóralnej Cantabile, koncert Pieśni Patriotycznych Moja Ojczyzna, w wykonaniu Chóru Seniora Złota Nutka, – 41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce – program poetycki Przywracanie porządku wg Stanisława Barańczaka recytatorów Sceny Poezji
  • oferta filmowa Kina Pasja: – repertuar stały dla dzieci i dorosłych w tym kino polskie i kino zagraniczne, filmy studyjne, poranki filmowe, pokazy szkolne, Dyskusyjny Klub Filmowy, imprezy filmowe (maratony filmowe, pokazy Kina sensorycznego, Kina na leżakach, retransmisje, Nieme kino w drodze, Europejski Dzień Kina Artystycznego, Edukacje Medialne Kinoszkoła)
  • projekty, dotacje zewnętrzne: – Festiwal 3 x Różewicz – na projekt pozyskano 79.000 zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Programie Teatr. Ze względu na duży remont sali widowiskowej główne wydarzenia odbyły się w ostatni weekend listopada. Wcześniej ogłoszono towarzyszące festiwalowi tematyczne konkursy: recytatorski im. Tadeusza Różewicza, poetycki im. Janusza Różewicza. Najważniejsze wydarzenia zaplanowano na trzy listopadowe dni: 25 listopada ( warsztaty teatralno-filmowe adresowane do radomszczańskiej młodzieży, otwarcie wystawy 3 x Różewicz współrealizowanej z Muzeum Regionalnym im.S.Sankowskiego w Radomsku i Towarzystwem Fotograficznym im. E. Osterloffa w Radomsku, spotkanie z Moniką Nowak i jej publikacją Człowiek słowa. Janusz Różewicz, spektakl W tłumaczeniu – tłumaczony na polski język migowy i skierowany również do osób niepełnosprawnych, spotkanie w Klubokawiarni z twórcą spektaklu Wojciechem Ziemilskim), 26 listopada (c.d. warsztatów teatralno-filmowych, panel dyskusyjny z Magdaleną Grochowską – autorką książki Różewicz. Rekonstrukcja Tom. 1, Różewiczogranie – spektakl w wykonaniu wybitnego aktora dramatycznego Wiesława Komasy, spotkanie z Wiesławem Komasą w Klubokawiarni festiwalowej), 27 listopada (tematyczny spacer poświęcony braciom Różewiczom, warsztaty teatralno-filmowe – podsumowanie, spotkanie z Andrzejem Sapiją autorem książki Co Pan widzi? Różewicz filmowy, rozmowa z autorem i czytanie fragmentów publikacji. prapremiera Pewnego razu – widowiska słowno – muzycznego z wykorzystaniem wierszy Natalii Wawrzyniak ubiegłorocznej laureatki konkursu poetyckiego im. Janusza Różewicza. Po prapremierze odbyło się spotkanie z laureatem XIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza – Arturem Piotrem Kmiecikiem i jego debiutanckim tomikiem poezji, podsumowanie festiwalu Klubokawiarnia festiwalowej. – Dyskusyjny Klub Filmowy – dotacja w wysokości 10.000 zł z Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej. Radomszczański DKF popularyzuje wartościowe filmy rodzimej i światowej produkcji. W swojej działalności skupia miłośników ambitnego kina w regionie radomszczańskim. Program kierowany jest do dzieci, młodzieży, osób dorosłych i seniorów. W repertuarze znalazły się zarówno nowości, jak i klasyka kinematografii (tematyczne projekcje filmowe: Seans (nie)tylko dla Seniora, Kino dla Pań, Filmowy Klub Podróżnika, Kino dla Smakosza, Męskie kino, Nie tylko Hollywood, Po polsku, Mały DKF ph. Baśnie i Bajki Polskie, Kino dla Pań)
  • działalność stałych forma pracy, klubów, zespołów, sekcji: – styczeń – czerwiec 2022: Dziecięca Grupa Taneczna Zumba Kids (5-7 lat), Dziecięca Grupa Taneczna Zumba Kids gr. II (5- 7 lat), Dziecięca Grupa Taneczna Zumba Kids (8-12 lat), Aerobik dla Pań, Zespół Mażoretki, Dziecięca Sekcja Plastyczna (5 – 6 lat), Dziecięca Sekcja Plastyczna (7 – 12 lat), Warsztaty Filmo-Plast (9 – 12 lat), Warsztaty ceramiczne Świat Gliny (7 – 9 lat), Klub Plastyka dla młodzieży (12 – 15 lat), Klub Plastyka dla młodzieży (16 – 19 lat), Młodzieżowa Grupa Teatralna Rekwizytornia Teatr (gr. I), Młodzieżowa Grupa Teatralna Rekwizytornia Teatr (gr. II), Scena Poezji, Zespół Wokalno-Instrumentalny Tęczowe nutki (gr.młodsza 6-9 lat), Zespół Wokalno-Instrumentalny Tęczowe nutki (gr.starsza 10-13 lat), Koło Twórców Filmowych – warsztaty filmowe, Chór Seniora Złota Nutka, Radomszczańska Kapela Podwórkowa, Orkiestra Dęta Expresja, Koło Szachowe i Robotyczne dla dzieci, Klub Złotej Jesieni, Koło Osób Niepełnosprawnych, – wrzesień – grudzień 2022: Grupa Taneczna Fit Dance Kids (5-7 lat), Grupa Taneczna Fit Dance (8-12 lat), Taniec Orientalny dla młodzieży i dorosłych, Aerobik dla Pań, Dziecięca Sekcja Plastyczna (5 – 6 lat), Dziecięca Sekcja Plastyczna (7 – 12 lat – gr. I), Dziecięca Sekcja Plastyczna (7 – 12 lat – gr. II), Pracownia Rękodzieła (7 – 12 lat), Klub Plastyka dla młodzieży (12 – 19 lat), Młodzieżowa Grupa Teatralna Rekwizytornia Teatr (gr. I), Młodzieżowa Grupa Teatralna Rekwizytornia Teatr (gr. II), Scena Poezji, Zespół Wokalno-Instrumentalny Tęczowe nutki (gr.młodsza 6-9 lat), Zespół Wokalno-Instrumentalny Tęczowe nutki (gr.starsza 10-13 lat), Zespół Tacy Nie Inni (13 – 20 lat), Koło Twórców Animacji Filmowej (6 – 13 lat) – gr. I), Koło Twórców Animacji Filmowej (6 – 13 lat – gr. II), Koło Twórców Filmowych i Fotografii (pow. 12 lat), Chór Seniora Złota Nutka, Radomszczańska Kapela Podwórkowa, Turniejowy Klub Szachowy, Klub Złotej Jesieni, Koło Osób Niepełnosprawnych
  • sponsoring – w ramach współpracy z przedsiębiorcami MDK otrzymał wsparcie finansowe do realizacji: – 30 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o, Firma Press – GLASS, Ardah Metal Packaging Poland, FHUP Nowbud – Klimczyk Joanna Tereszkiewicz, Błażej Tereszkiewicz Spółka Jawna w Radomsku) – 23. Radomszczańskie Spotkania Integracyjne (Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o, Ardah Metal Packaging Poland, FHUP Nowbud – Klimczyk Joanna Tereszkiewicz, Błażej Tereszkiewicz Spółka Jawna w Radomsku, Firma MET – PRIM, Firma Kobud) – Konkurs Recytatorski im. ks. Jerzego Popiełuszki Zło dobrem zwyciężaj (PPUH Konstalex sp. z o.o., Ardah Metal Packaging Poland)

Działania w sferze kultury realizowane przez Muzeum Regionalne:

  • Opracowanie (wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum w Radomsku) i publikacja Biuletynu „NASZ ŚWIAT” Nr 23, poświęconego 80 rocznicy likwidacji getta żydowskiego w Radomsku.
  • Opracowanie i realizacja wirtualnej wystawy „Historia miasta Radomska”, prezentującej historię miasta od czasów starożytnych (eksponaty archeologiczne) przez średniowieczne, czasy nowożytne i największy rozwój Radomska, okres II wojny światowej, czasy współczesne, kończąc na gabinecie założyciela Muzeum – Stanisława Sankowskiego. Wystawa została dostosowana do wymogów WCAG2.1 oraz wymogów WCAG2.0 (wersja dla osób słabo widzących), tak aby wyjść na przeciw osobom z dysfunkcjami i ułatwić im poznanie historii miasta Radomska uwiecznionej w zbiorach radomszczańskiego muzeum. Dodatkowym elementem dostosowującym wirtualne oglądanie dla odbiorców z dysfunkcjami jest opcja lektora w języku migowym. Wirtualna wystawa została umieszczona jako zakładka na oficjalnej stronie internetowej Muzeum Regionalnego w Radomsku https://muzeum.radomsko.pl Zadanie zrealizowano w ramach programu Wspieranie działań muzealnych ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego.
  • Opracowanie i realizacja wirtualnej wystawy fotograficznej pn. „Radomsko i region radomszczański w czasie II wojny światowej”. Głównym celem zadania było ukazanie ogromu zniszczeń, tragedii ludzkich w obliczu wojny.
  • Opracowanie publikacji „BIULETYN MUZEUM REGIONALNEGO ŁM. STANISŁAWA SANKOWSKIEGO W RADOMSKU tom 4″.
  • Zorganizowano kolejną edycję konkursu wiedzy o Armii Krajowej i Konspiracyjnym Wojsku Polskim oraz zajęci warsztatowe: ekologiczne „Segregacja odpadów – to nie takie trudne”, „Woda niezwykła substancja” współorganizowane z Działem Ochrony Środowiska Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Radomsku; wiosenne warsztaty tworzenia Marzanny, palemek wielkanocnych, warsztaty edukacyjne – pokazy naukowe, doświadczenia, eksperymenty, przeprowadzone przez edukatorki z Centrum Nauki Kopernik, warsztaty: plastyczno-artystyczne „Filcowanie”, „Łapacze marzeń”, „Kolaż”, „Decoupage, tkackie „Krosno”, gospodarstwa domowego „kiszenie kapusty” zorganizowane w Zagrodzie tatarskiej, „Tworzenie kotylionów narodowych” , „Tworzenie ozdób bożonarodzeniowych”, warsztaty historyczne „Na dworze Królowej Jadwigi” oraz „Spotkanie z Jadwigą – Patronką Miasta”.
  • Od 2022r. Muzeum rozpoczęło spacery okolicznościowe, które są niekonwencjonalnym sposobem na lekcję historii dla radomszczan oraz pokazaniem sposobu na pogłębienie lokalnej świadomości, kształtowanie postaw patriotycznych oraz wzmacnianie identyfikacji i więzi z miejscem pochodzenia, a także jego historycznym dziedzictwem. W ramach 30 jubileuszowej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa zorganizowano „Spacer historyczny – przemysłowe dziedzictwo Radomska”, w 80 rocznicę likwidacji getta żydowskiego w Radomsku – „Spacer historyczny – Śladami Zagłady Radomszczańskich Żydów”, w ramach akcji LATO W MUZEUM i ZAGRODZIE TATARSKIEJ 2022 – „Historia w murach miasta zamknięta”. Spacery cieszą się dużym zainteresowaniem i na stałe wpisały się w działania Muzeum.

Działania w sferze kultury realizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną:

Konkursy:

  • Z górki na pazurki – moje ferie – XVII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego – 370 uczestników, 384 prace, 41 laureatów, 70 gości podczas rozstrzygnięcia,
  • Najaktywniejszy czytelnik – XIX edycja konkursu czytelniczego – konkurs ogłoszony w Oddziale dla dzieci oraz czterech filiach bibliotecznych – 96 uczestników, 69 laureatów ogółem, 150 gości podczas rozstrzygnięcia,
  • Konkurs literacki z okazji XXI Radomszczańskich Dni Rodziny – 31 uczestników, 31 prac, 8 laureatów, 100 gości podczas rozstrzygnięcia,
  • Pocztówka z wakacji – XIX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego – 687 prac, 665 uczestników, 56 laureatów, 80 gości podczas rozstrzygnięcia,
  • XI edycja Konkursu na Opowiadanie Fantasy im. Krystyny Kwiatkowskiej,

Akcje czytelnicze, spotkania autorskie i wykłady:

  • Zbrodnia katyńska – kłamstwo i walka o prawdę – wykład dr Joanny Żelazko, Naczelnika Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN Oddział w Łodzi,
  • Podczas Festiwalu Pięknego Czytania dla Przedszkolaków odbyło się spotkanie autorskie dla dzieci z Dominiką Gałką,
  • O wschodzie – spotkanie autorskie z Marcinem Kydryńskim, prowadzący Paweł Dudek (akcja Tydzień Bibliotek),
  • Podróże w najdalsze zakątki świata – Wyspy Owcze – Tam gdzie rośnie rabarbar – opowieść fotograficzna Edyty Chrząszcz, spotkaniu towarzyszy wystawa zdjęć autorki (akcja Tydzień Bibliotek),
  • Życie pełne pasji – opowieść młodego pisarza, biegacza i podróżnika – spotkanie autorskie z Tomaszem Sobanią (akcja Tydzień Bibliotek),
  • Historie małe i duże – spotkanie autorskie z Anną Czerwińską-Rydel (akcja Tydzień Bibliotek),
  •  Z uśmiechem Ci do twarzy. Dobry humor to lepsze życie – spotkanie autorskie z Jackiem Łapińskim (akcja Tydzień Bibliotek),
  • Wyzwania ekologiczne naszych czasów – wykład franciszkanina o. dr. Stanisława Jaromiego (akcja Tydzień Bibliotek),
  • Ciocia Jadzia, Tupcio Chrupcio i przyjaciele – spotkanie autorskie dla dzieci z Elizą Piotrowską w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci,

X edycja imprezy plenerowej Majówka w Bibliotece:

  • Łatwo ten zgadnie, kto książki dopadnie – quiz wiedzy o książce i bibliotece z nagrodami dla Czytelników,
  • Wiosenna metamorfoza – spotkanie z wizażystką Katarzyną Borgosz,
  • Powrót na Księżyc – seanse w mobilnym planetarium,
  • Animako – animacje dla dzieci

Tydzień Bibliotek (8-15.05.2022 r.):

  • O wschodzie – spotkanie autorskie z Marcinem Kydryńskim, prowadzący Paweł Dudek
  • Podróże w najdalsze zakątki świata – Wyspy Owcze – Tam gdzie rośnie rabarbar – opowieść fotograficzna Edyty Chrząszcz, spotkaniu towarzyszy wystawa zdjęć autorki
  • Życie pełne pasji – opowieść młodego pisarza, biegacza i podróżnika – spotkanie autorskie z Tomaszem Sobanią
  • Historie małe i duże – spotkanie autorskie z Anną Czerwińską-Rydel
  • Z uśmiechem Ci do twarzy. Dobry humor to lepsze życie – spotkanie autorskie z Jackiem Łapińskim
  • Wyzwania ekologiczne naszych czasów – wykład franciszkanina o. dr. Stanisława Jaromiego
  • Ballady na dwa serca – koncert Dominiki Żukowskiej i Andrzeja Koryckiego

Narodowe Czytanie (3.09.2022 r.), lekturą tegorocznej edycji były Ballady i romanse Adama Mickiewicza. ”

VIII Ogólnopolska Noc Bibliotek (1.10.2022 r.)

  • projekcja filmu dla najmłodszych pt. Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica
  • odbyły się warsztaty rękodzieła Odkrywamy dary natury, prowadzone przez Annę Pidanty
  • Radomszczański Salon Literacki, spotkania z radomszczańskimi twórcami (prowadzenie: Aneta Dziwińska – Dział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów MBP),
  • spotkanie z autorką Amandą Chudek (prowadzenie: Marta Drzazga – Dział Instrukcyjno-Metodyczny,
  • koncert zespołu Grupa Na Swoim.

Puls Języka – edycja regionalna, podczas której nastąpiło:

  • rozstrzygnięcie XI Ogólnopolskiego Konkursu na Opowiadanie Fantasy im. Krystyny Kwiatkowskiej,
  • koncert Emilii Kudry przy akompaniamencie Oliwii Różańskiej,
  • warsztaty literackie pod kierunkiem Witolda Jabłońskiego.

Mikołajki w bibliotece:

  • dzieci z radomszczańskich przedszkoli ubierały choinkę własnoręcznie przygotowanymi ozdobami świątecznymi. Dzieci obejrzały inscenizację bajki W noc Świętego Mikołaja w wykonaniu dzieci z Publicznego Przedszkola nr 6 w Radomsku. Odbyło się spotkanie ze Świętym Mikołajem oraz rozdanie podarków w postaci materiałów plastycznych i książek. Prezenty ufundował Urząd Miasta Radomska, przygotowano 224 podarki.

Projekty:

  • Udział w projekcie Z książka na start organizowanym w ramach ogólnopolskiej kampanii Mała książka – wielki człowiek przez Instytut Książki.
  • Przygotowanie dwóch projektów w ramach programu Promocja Czytelnictwa, ogłoszonego przez Ministra Kultury i Sztuki:
  • W ramach programu Promocja czytelnictwa ze środków MKiDN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury realizowano projekt Hymn na wiele głosów. W ramach projektu w MBP odbyły się warsztaty komiksu, spotkanie z Małgorzatą Strzałkowską, ogłoszono i rozstrzygnięto Konkurs na nową zwrotkę hymnu,
  • W ramach programu Promocja czytelnictwa ze środków MKiDN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury realizowano zadanie pod nazwą XII Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki Cena miłości Ojczyzny. Przyznana dotacja umożliwiła MBP podjęcie działań upamiętniających 75. rocznicę urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki i 41. ogłoszenia stanu wojennego w Polsce poprzez ogłoszenie i uroczyste rozstrzygnięcie konkursu poetyckiego, wydanie pokonkursowej publikacji z nagrodzonymi wierszami, organizację programu słowno-muzycznego w wykonaniu Bardów Solidarności,
  • Udział w projekcie Para buch! Książka w ruch!,
  • Priorytet 1. Kierunek interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych NPRCz 2.0 na lata 2021-2025. Dzięki realizacji zadania, tym samym umożliwieni zakupu i zdalnego dostępu do nowości wydawniczych oferta bibliotek publicznych zostaje wzbogacana zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami czytelników.

Obszar działania II.5 Wielowymiarowa współpraca międzynarodowa

W ramach powyższego obszaru działania w roku 2022 zrealizowano następujące działania:

  • Na mocy Uchwały nr XLVII/472/22 Rady Miejskiej w Radomsku z dnia 29 kwietnia 2022 r. w sprawie udzielenia pomocy rzeczowej i finansowej na rzecz społeczności lokalnej Miasta Wozniesieńsk Obwodu Mikołajowskiego w Ukrainie przekazano pomoc finansową w wysokości 10 000 Euro.
  • W okresie od marca do maja 2022 r. do Wozniesieńska na Ukrainie wyjechały dwie ciężarówki z najpotrzebniejszymi artykułami dla mieszkańców miasta partnerskiego. W tych dwóch transportami na Ukrainę trafiły 22 tony żywności, wody, artykułów higienicznych, ubrań, ciepłych koców, leków, materiałów opatrunkowych, a także fartuchów higienicznych, radioodbiorników, latarek i innych przedmiotów potrzebnych również wojsku. W drugim transporcie pomocy w zbiórce udzieliła związana z Radomskiem Agnes Pękala organizując zbiórkę we francuskim mieście Langlade. Przy współpracy z burmistrzem Langlade, Gaetanem Prévoteau, zorganizowana została akcja pomocowa, dzięki której do Radomska trafiły 32 palety z żywnością, odzieżą, lekami i środkami higienicznymi. Zbiórki na terenie Radomska prowadzone były we wszystkich szkołach podstawowych i przedszkolach, w komplekcie AQUARA, w budynkach Urzędu Miasta na ul. Tysiąclecia 5 i Reymonta 51 oraz w specjalnie utworzonym punkcie recepcyjnym w hali sportowej przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 6. Ponadto w tym samym okresie na Ukrainę wyjechały 3 busy z wolontariuszami i świeżymi produktami spożywczymi (pieczywo, warzywa, wędliny).
  • 24 marca Joanna Przetakiewicz – projektantka mody, bizneswoman, założycielka fundacji Era Nowych Kobiet gościła w Publicznej Szkole Podstawowej nr 7, aby przekazać wyprawki szkolne 40 uczniom z Ukrainy. Joanna Przetakiewicz jest także inicjatorką ruchu społecznego Era Nowych Kobiet. Za pośrednictwem należącej do ruchu Karoliny Gontkowskiej udało się wyposażyć nowych uczniów „siódemki” w plecaki, wypełnione przyborami szkolnymi i zabawkami, a także przekazać dary do transportów, które już wyjechały na Ukrainę. W spotkaniu z Joanną Przetakiewicz uczestniczył prezydent Jarosław Ferenc, sekretarz Kamila Malinowska-Sztangreciak oraz skarbnik Mariola Wypych. Prezydent opowiedział o tym, jak w Radomsku wygląda wielotorowa pomoc uciekającym przed wojną obywatelom Ukrainy. Mówił o bieżącej pomocy uchodźcom codziennie przybywających do Radomska, o transportach humanitarnych wysyłanych do miasta Partnerskiego Wozniesieńsk, a także o wsparciu uzyskanym przez mieszkańców miasta i okolic, firm, organizacji oraz miejskich instytucji.
  • Od 20 do 31 sierpnia br. w Polsce, najpierw w Kaliszu a następnie w Radomsku przebywała 40-osobowa grupa młodzieży z partnerskiego miasta Wozniesieńsk. Wizyta dzieci i młodzieży wraz z opiekunami była odpowiedzią na prośbę, którą skierował mer Woziesieńska Jewgenij Weliczko. Na prośbę ukraińskiego mera, prezydent Jarosław Ferenc zaprosił dzieci na wakacje do Radomska. W organizację pobytu włączyła się również poseł Anna Milczanowska, dzięki której młodzież spędziła kilka dni w Kaliszu. Nie zabrakło również wsparcia sponsorów. Od 24 sierpnia młodzi ludzie z Ukrainy wraz z opiekunami gościli w Radomsku. Uczestniczyli w licznych atrakcjach przygotowanych przez miejskie instytucje: MDK, Muzeum, MOSiR, Bibliotekę i MOPS. Brali udział w warsztatach fotograficznych i decoupage, zajęciach sportowych czy grach integracyjnych i zabawach piknikowych. Dodatkowo plażowali nad zalewem w Przedborzu oraz zwiedzili łódzkie Orientarium. Letni wypoczynek był też okazją do nabycia nowych umiejętności językowych, by lepiej poznać naszą kulturę.W miłej i spokojnej atmosferze spędzili ostatnie dni wakacji, choć na chwilę zapominając o rosyjskiej agresji na ich kraj. Koszt wizyty: 58 411,15 zł.

Cel operacyjny III: Podnoszenie efektywności wsparcia socjalnego i kontynuacja działań w zakresie rewitalizacji

Obszar działania III.1 Skuteczne przeciwdziałanie wykluczeniom społecznym

Działania realizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radomsku ukierunkowane są na przezwyciężanie kluczowych deficytów społecznych, w szczególności biedy i bezdomności. Dotyczą one także rozpoznawania trendów i nowych potrzeb, w tym związanych z dynamiką procesów na rynku pracy, ewentualnym nawrotem problemu bezrobocia. Podejmowane działania obejmują zarówno realizację świadczeń materialnych, jak również wprowadzanie różnorodnych projektów rozwojowych i form wsparcia opartych na interakcjach międzyludzkich. Obszar ten obejmuje również przedsięwzięcia skierowane do osób w trudnej sytuacji społeczno – ekonomicznej.

W 2022 roku rzeczywista liczba rodzin objętych pomocą społeczną Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomsku wynosiła 1154 (świadczenia przyznane w ramach zadań zleconych i zadań własnych). Decyzją administracyjną przyznano świadczenia 1552 osobom, w tym:

– świadczenia pieniężne przyznano 1212 osobom,
– świadczenia niepieniężne przyznano 926 osobom.

Poniższa tabela przedstawia szczegółowy zakres udzielanych w 2022 roku przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radomsku świadczeń (zadania własne).

TABELA

Lp.Formy pomocyLiczba osób, którym przyznano decyzją świadczeniaLiczba świadczeńKwota świadczeń w złLiczba rodzin
123456
1.Zasiłki stałe - ogółem41342052659517,68410
1.1w tym przyznane dla osoby samotnie gospodarującej38239342544122382
1.2w tym przyznane dla osoby pozostającej w rodzinie3127110120628
2.Zasiłki okresowe - ogółem5092965921417,65509
2.1w tym przyznane z powodu bezrobocia2811506579842280
2.2w tym przyznane z powodu długotrwałej choroby28832711528
2.3w tym przyznane z powodu niepełnosprawności16275183236162
3.Schronienie - ogółem79X540121,0079
3.1w tym w schronisku dla osób bezdomnych7352643632773
3.2w tym w schronisku dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi145910379414
4.Posiłek w szkole i w domuXX1127274,3092
4.1w tym dla dzieciX62162787349
5.Usługi opiekuńcze - ogółem243698472777967243
6.Zasiłki celowe i w naturze – ogółemXX165539,24X
6.1w tym specjalne zasiłki celowe6316830625,7461
Źródło: Opracowanie własne

Program „Posiłek w szkole i w domu”

Tutejszy Ośrodek w 2022 roku realizował program „Posiłek w szkole i w domu”, który pozwolił na ograniczenie zjawiska głodu i niedożywiania w szczególności wśród: dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych z gospodarstw domowych o najniższych dochodach i znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji, osób w wieku senioralnym oraz niepełnosprawnych.

Pomocą w zakresie dożywiania objęte były dzieci i młodzież realizujące obowiązek szkolny oraz osoby dorosłe, w szczególności chore, samotne, niepełnosprawne, w podeszłym wieku. W ramach programu dożywiane były również dzieci w przedszkolach.

W ramach programu zrealizowano :

  • obiady dla 66 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i ponad gimnazjalnych,
  • wyżywienie w przedszkolach i klasach zerowych dla 21 dzieci,
  • zupy z wkładką dla 48osób,
  • zupy z dowozem dla 28 osób,
  • chleb i produkty żywnościowe wydawane 3 x w tygodniu dla 55 osób,
  • zasiłki celowe na żywność dla 1143 osób,
  • obiady dla 15 uczniów (bez przeprowadzenia wywiadu),
  • rodzinna paczka świąteczna – 300 sztuk paczek o wartości 44 445,00 zł.

W 2022 roku objęto pomocą 1180 osób w ramach programu wieloletniego „Posiłek w szkole i w domu”, a jego koszty wyniosły 1 127 274,30 zł.

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radomsku przy współpracy z Bankiem Żywności w Łodzi im. Marka Edelmana realizował Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa współfinansowany z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym, którego celem było zapewnienie najuboższym mieszkańcom Polski pomocy żywnościowej oraz uczestnictwa w działaniach w ramach środków towarzyszących w 2022 roku. Pomoc udzielana jest w postaci artykułów spożywczych lub posiłków, które są przekazywane osobom najbardziej potrzebującym bezpłatnie. Z pomocy korzysta 1600 osób.

Projekt „raDOMsko – bezpieczne miejsce”

W okresie od miesiąca lipca do grudnia 2022 roku w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Radomsku realizowany był projekt „raDOMsko – bezpieczne miejsce” w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie”, organizowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Odbiorcami projektu byli mieszkańcy miasta Radomska, osoby zagrożone lub doświadczające przemocy w rodzinie.

Ponadto, aby uzyskać wymierne efekty w pracy z osobami doświadczającymi przemocy, w ramach ww. projektu wsparciem objęci zostali również przedstawiciele instytucji realizujących działania w obszarze przeciwdziałania przemocy, którzy brali udział w szkoleniach (m.in. pracownicy socjalni MOPS w Radomsku, kuratorzy Sądu Rejonowego w Radomsku, funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Radomsku, przedstawiciele Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomsku).

Realizacja ww. projektu przyczyniła się do rozwiązania części problemów osób doświadczających przemocy w rodzinie, jak również wpłynęła korzystnie na ich codzienne funkcjonowanie. Osoby doświadczające przemocy korzystały z poradnictwa prawnego, wsparcia psychologicznego, uczestniczyły w spotkaniach terapeutycznych.

Działania projektowe pozwoliły również podnieść skuteczność podejmowanych działań przez pracowników instytucji realizujących zadania w obszarze przeciwdziałania przemocy, przyczyniły się także do rozwoju działalności Zespołu Interdyscyplinarnego w Radomsku.

Koszt całkowity realizacji zadania wyniósł 15 497,96 zł, z czego 9997,96 zł stanowiła dotacja.

Praca socjalna

Praca socjalna realizowana przez pracowników socjalnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomsku na rzecz osób/rodzin ma na celu przede wszystkim w miarę możliwości, doprowadzenie do stanu, w którym osoby/rodziny są zdolne do samodzielnej egzystencji. Dotyczy to funkcjonowania w warunkach domowych, ale i społecznych.

W związku z powyższym pracownicy socjalni tut. Ośrodka realizują pracę socjalną na różnych płaszczyznach m.in.:

  • występują w roli osoby dostarczającej odpowiednich świadczeń socjalnych (np. uzyskanie renty inwalidzkiej, przyznanie zasiłku pieniężnego, dostarczenie potrzebnej odzieży itp.),
  • udzielają pomocy osobom, rodzinom w rozwiązywaniu problemów socjalnych (np. pomocy w rozwiązywaniu problemów mieszkaniowych itp.),
  • prowadzą poradnictwo związane z zarządzaniem budżetem domowym (np. ustalają plan regulowania zobowiązań finansowych z wierzycielami umożliwiający jednocześnie prawidłowe, zaspakajające potrzeby osoby/rodziny, prowadzenie gospodarstwa domowego),
  • informują o dostępnych możliwościach wsparcia oferowanego dla osób/rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym na terenie miasta, powiatu, kraju,
  • prowadzą mediację (np. inicjują, aranżują spotkania, w którym możliwe staje się wyjaśnienie sprzeczności zaistniałych pomiędzy osobą/rodziną a np. jej krewnymi, sąsiadami. Prowadzą rozmowy mające doprowadzić do zażegnania albo złagodzenia konfliktu pomiędzy ww. stronami),
  • wspierają aktywność zawodową osób oraz aktywność społeczną osób, rodzin.

Wskazane wyżej sfery, to tylko niektóre w obrębie których podejmowana jest praca na rzecz osób/rodzin wykluczonych społecznie lub zagrożonych wykluczeniem społecznym. Praca socjalna jest bowiem dostosowana do potrzeb i możliwości konkretnej osoby (zależna jest od jej wieku, wykształcenia, stanu zdrowia, zgłaszanych potrzeb, problemów itp.).

Pomoc w formie pracy socjalnej udzielono w 1677 rodzinom (2854 osób w rodzinach). Wyłącznie rozszerzoną pracą socjalną objęto 253 rodziny w tym 21 rodzin pochodzących z terenu Ukrainy.

Poradnictwo specjalistyczne

W roku 2022 objęto wsparciem psychologicznym 47 osób dorosłych, w tym 34 kobiet i 13 mężczyzn. Podczas przeprowadzonych konsultacji poruszana była przede wszystkim tematyka stosowanej w rodzinie przemocy oraz konfliktów rodzinnych i sposoby ich rozwiązywania.

Ponadto w 2022r. psycholog:

  • prowadził zajęcia w ramach grup wsparcia dla rodziców przeżywających trudności w opiece i wychowaniu dzieci w projekcie „Mamo, Tato – bycie z Tobą daje moc!” oraz brał udział w organizowanych wraz z asystentami rodziny spotkaniach integracyjnych w ramach ww. projektu;
  • prowadził zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży w ramach „Profilaktycznych śród” – projektu realizowanego na terenie placówek wsparcia dziennego, który miał na celu wspomaganie umiejętności dzieci w rozpoznawania i okazywania emocji oraz sposobów radzenia sobie z nimi;
  • realizował w ramach projektu „RaDOMsko – bezpieczne miejsce” konsultacje psychologiczne oraz prowadził grupy wsparcia, mające na celu złagodzenie u osób doświadczających przemocy objawów urazu oraz przywrócenie uczestnikom wiary we własne siły, tak aby zdolne były samodzielnie radzić sobie w przyszłości;
  • w pierwszym półroczu 2022r. z opieki psychologicznej skorzystały również 44osoby z terytorium Ukrainy, objętej konfliktem zbrojnym, które po 24 lutego 2022r. znalazły się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Zarządzenie 49/2022 Prezydenta Miasta Radomska z dnia 11 marca 2022r. w s prawie udzielenia upoważnienia Dyrektorowi MOPS w Radomsku w zakresie organizacji w lokalach wskazanych Wojewodzie Łódzkiemu, zakwaterowania, wyżywienia, opieki psychologicznej oraz koordynowania i organizowania pomocy dla osób z terytorium Ukrainy objętej konfliktem zbrojnym)

Wypłata dodatków mieszkaniowych i energetycznych

Dodatek mieszkaniowy jest świadczeniem pieniężnym wypłacanym przez gminę, mającym na celu pomoc osobom, które nie są w stanie z własnych środków finansowych ponieść całości kosztów utrzymania mieszkania. Świadczenie przyznawane jest na okres sześciu miesięcy, a jego wysokość jest uzależniona od powierzchni zajmowanego mieszkania, miesięcznych wydatków mieszkaniowych, ilości osób w gospodarstwie domowym oraz dochodów rodziny uzyskanych w okresie trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku.

W roku 2022 do tutejszego Ośrodka wpłynęło 1030 wniosków o przyznanie dodatku mieszkaniowego. Decyzję przyznającą otrzymało 1000 osób, decyzji odmawiających prawa do dodatku mieszkaniowego było 30.

W okresie I-XII 2022 roku z pomocy w formie dodatku mieszkaniowego skorzystały 522 rodziny. Tutejszy Ośrodek w 2022 roku na pomoc w formie dofinansowania do czynszu wydał łącznie 1 266 689,04 zł.

Zryczałtowany dodatek energetyczny przysługiwał odbiorcy wrażliwemu energii elektrycznej, czyli osobie której przyznano dodatek mieszkaniowy, będącej stroną umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej zawartej z przedsiębiorstwem energetycznym i zamieszkującej w miejscu jej dostarczania. Łączna kwota wypłaconych dodatków energetycznych w 2022 roku z wniosków złożonych do 3 stycznia 2022 r. wyniosła 2640,18 zł dla 67 gospodarstw domowych (koszt realizacji świadczenia wraz z kosztami obsługi – 2 692,98 zł).

W związku z wejściem w życie Ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o dodatku osłonowym, wypłata dodatków energetycznych w 2022 roku była realizowana tylko na podstawie wniosków złożonych do 3 stycznia 2022 r. Wnioski złożone po dniu 3 stycznia 2022 r. nie podlegały rozpatrzeniu.

Dodatek osłonowy

Zadania z zakresu dodatku osłonowego w 2022 roku były realizowane na postawie Ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o dodatku osłonowym (t.j. Dz. U. z 2022 poz. 1 z późn. zm.).

W 2022 roku do tutejszego Ośrodka wpłynęły 6422 wnioski o dodatek osłonowy. Świadczenie zostało przyznane dla 5954 gospodarstw domowych.

Łączna kwota wypłaconych dodatków osłonowych w 2022 roku wyniosła 3 540 325,88 zł. W 2022 roku wydano ponadto 285 decyzji odmownych w sprawie dodatku osłonowego, 801 decyzji tzw. „złotówka za złotówkę”, 180 decyzji umarzających postępowanie z powodu ponownego złożenia lub wycofania wniosku, 3 wnioski pozostawiono bez rozpatrzenia.

Stypendia i zasiłki szkolne

Zadania z zakresu stypendiów (przyznawane uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej w celu zmniejszenia różnic w dostępie do edukacji oraz służy wspieraniu edukacji uczniów zdolnych) i zasiłków (przyznawany uczniowi znajdującemu się przejściowo trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego ) szkolnych są realizowane na podstawie Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2230), Uchwały Nr XXVII/181/16 Rady Miejskiej w Radomsku z dnia 30 czerwca 2016 r. w sprawie uchwalenia Regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Miasta Radomsko oraz Uchwały Nr XIX/219/20 Rady Miejskiej w Radomsku z dnia 30 czerwca 2020 r. w sprawie zmiany uchwały nr XXVII/181/16 Rady Miejskiej w Radomsku z dnia 30 czerwca 2016 r. w sprawie uchwalenia regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Miasta Radomsko, Ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 2022 r. poz. 583 z późn. zm.).

W okresie od stycznia do grudnia 2022 roku pomoc w formie stypendium szkolnego otrzymało 199 uczniów na łączna kwotę 318 971,17 zł. Pomoc w formie zasiłku szkolnego otrzymało 16 uczniów na kwotę 9 300,00 zł.

Ponadto w 2022 roku, na podstawie art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, udzielono pomocy w formie stypendium i zasiłku szkolnego uczniom – obywatelom Ukrainy.

W 2022 r. stypendium szkolne wypłacono 27 uczniom z Ukrainy na łączną kwotę 21 317,94 zł. Z pomocy w formie zasiłku szkolnego skorzystało 7 uczniów z Ukrainy na kwotę 2 800,00 zł. Łączna kwota wydatkowana na stypendia i i zasiłki szkolne dla uczniów z Ukrainy wyniosła 24 117,94 zł. Środki finansowe na ww. świadczenia pochodziły z Funduszu Pomocy.

OBSZAR DZIAŁANIA III.2 Wsparcie w zabezpieczeniu bytu mieszkańców w potrzebie

Działania z zakresu pomocy osobom o zmniejszonej lub utraconej zdolności do samodzielnego funkcjonowania, w tym rodzinom, seniorom, osobom chorym. Obejmują m. in. udzielanie pieczy zastępczej i nadzoru nad nią, asystenturę rodzin, funkcjonowanie placówek wsparcia dziennego. Podejmowane działania dotyczą zarówno realizacji świadczeń materialnych, jak i wprowadzania różnorodnych projektów rozwojowych i form wsparcia opartych na interakcjach ludzkich i społecznych.

Usługi opiekuńcze

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radomsku, realizuje samodzielnie usługi opiekuńcze zgodnie z art. 50 ustawy z dnia 12.03.2004 o pomocy społecznej. Usługi opiekuńcze świadczone są osobom, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy innych osób a są jej pozbawione. Odpłatność za świadczone usługi opiekuńcze określa Uchwała Rady Miejskiej w Radomsku.

W 2022 roku wsparciem w formie świadczenia usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania objętych było 243 osób starszych i niepełnosprawnych. Łącznie zrealizowano 84 522 godzin świadczonych usług opiekuńczych na kwotę 2 797 461,79 zł (w tym zlecone 19 494,49 zł).

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radomsku w 2022 roku realizował programy Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej:

Program „Opieka 75 +”

Zakres przedmiotowy Programu zakładał wsparcie finansowe gmin w zakresie świadczenia usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych osobom w wieku 75 lat i więcej, spełniających warunki do udzielenia pomocy wskazane w ustawie o pomocy społecznej. Liczba osób objętych Programem wyniosła 93. Łącznie w ramach Programu zrealizowano 24 881 godzin świadczonych usług opiekuńczych. Całkowity koszt realizacji zadania wynosił 609 525,00 zł, z czego 304 762,50 zł stanowiła dotacja.

Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”

Program Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej realizowany ze środków Funduszu Solidarnościowego. Program kierowany jest zarówno do osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub równoważne do ww., a także do dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” zapewnia usługę asystenta w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym, dedykowaną osobom niepełnosprawnym.

Program działa w oparciu o Uchwałę Miasta Radomska Nr XXVIII/300/21 z dnia 26 marca 2021 r. Wysokość otrzymanych środków na podstawie Umowy NR 40/2022/AOON zawartej pomiędzy Wojewodą Łódzkim i Prezydentem Miasta Radomska na rok 2022 – 703 150,00 zł.

W okresie od stycznia do grudnia 2022 r. w Programie wzięło udział 49 osób (38 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, 11 osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności), które zostały objęte wsparciem usługowym w wymiarze 15 903,5 h, koszt realizacji zadania wyniósł 618 390,68 zł.

Wszystkie osoby zakwalifikowane do objęcia wsparciem skorzystały z możliwości wskazania osoby, która będzie świadczyć usługę asystenta.

Łącznie Ośrodek zatrudnił w ramach umowy-zlecenia 18 asystentów (jedna osoba zrezygnowała).

Program „Korpus wsparcia seniorów”

Program „Korpus Wsparcia Seniorów” jest odpowiedzią na potrzeby seniorów w zakresie ochrony przed zakażeniem COVID-19 i troską o bezpieczeństwo osób starszych w związku z utrzymującym się stanem epidemii na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Uchwałą Nr XLIV/444/22 Rady Miejskiej w Radomsku z dnia 2 marca 2022 r. przyjęty został program osłonowy wsparcia radomszczańskich seniorów w ramach ww. programu.

Realizacja programu obejmowała swoim zakresem dwa moduły:

Moduł I, w którego realizację zostali zaangażowani wolontariusze, w tym również działacze środowisk młodzieżowych i obywatelskich, świadczący codzienną pomoc osobom potrzebującym wsparcia. W ramach realizacji programu wolontariusze świadczyli swoją pomoc polegającą na:

  • wsparciu społecznym poprzez wspólne spędzanie czasu wolnego,
  • ułatwianiu dostępności do podstawowej oraz specjalistycznej opieki zdrowotnej,
  • wsparciu w czynnościach dnia codziennego (np. zakupy, spacer, realizacja recept, wyprowadzanie, załatwianie spraw urzędowych, pomoc w utrzymywaniu porządku w mieszkaniu).

Moduł II mający na celu poprawę bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych przez dostęp do tzw. „opieki na odległość”.

Adresatami Modułu byli seniorzy, którzy mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzący samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkający z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.

W ramach programu 181 seniorom w wieku 65 lat i więcej został zapewniony dostęp do tzw. „opasek bezpieczeństwa”, które były połączone z usługą operatora pomocy – w przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia wciśnięcie guzika alarmowego, znajdującego się na opasce, umożliwiało połączenie się ze stale gotową do interwencji centralą.

Z usługi korzystały osoby samotne, zarówno te, które nie potrzebują usług całodobowych i nie korzystają na co dzień z usług opiekuńczych czy specjalistycznych usług opiekuńczych, jak i te objęte wsparciem w postaci usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych, u których nieprzewidywalność zmiany stanu zdrowia uzasadnia stałe monitorowanie w celu jak najszybszej reakcji, powiadomienia właściwych służb i udzielenia możliwe najszybciej pomocy, w tym pomocy medycznej, w ramach świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Wysokość środków wydatkowanych w ramach Modułu II 69 813,26 zł.

Program „Opieka wytchnieniowa”

Opieka wytchnieniowa ma za zadanie odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa. Powierzenie opieki nad osobą niepełnosprawną umożliwia opiekunom pozyskanie czasu na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw. Usługi opieki wytchnieniowej służą również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby niepełnosprawnej w sytuacji, gdy opiekunowie z różnych powodów nie mogą wykonywać swoich obowiązków.

Program adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności i osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności ( zgodnie z Ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Łączna kwota na realizację Programu wyniosła 139 125,36 zł.

Realizacja usług dla seniorów w ośrodkach wsparcia – Dzienny Dom Pomocy Społecznej oraz Klub Senior+

Prawo do korzystania i uczestniczenia w działalności Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Radomsku mają osoby starsze, samotne, renciści i emeryci, spełniający kryteria określone w Ustawie z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej. Pobyt na terenie Domu i korzystanie ze świadczonych usług jest nieodpłatny. Pensjonariusz Dziennego Domu ponosi pełną -100%- odpłatność wynikającą z kosztu zakupu dwudaniowego obiadu. Zgodnie z zadaniami placówki organizowane są działania aktywizujące pensjonariuszy. Dzienny Dom czynny jest codziennie od poniedziałku do soboty w godzinach od 7.30 do 15.30.

Do zadań DDPS należy udzielanie świadczeń w zakresie: tworzenia odpowiednich warunków do kilkugodzinnego przebywania osób zakwalifikowanych do tej formy pomocy, organizowania życia kulturalnego i towarzyskiego, organizowania zajęć w ramach terapii grupowej, zapewnienia możliwości korzystania z urządzeń do podtrzymywania nawyków higienicznych, zapewnienia jednego posiłku dziennie.

W okresie od stycznia do grudnia 2022 roku, liczba pensjonariuszy korzystających z usług DDPS, zgodnie z wydanymi decyzjami narastająco wyniosła 30 osoby.

Wydatki na funkcjonowanie Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Radomsku wynosiły 459 981,00 zł

Realizacja usług dla seniorów w ośrodkach wsparcia – Dzienny Dom Pomocy Społecznej oraz Klub Senior+

Klub Senior+ w Radomsku funkcjonuje zgodnie z postanowieniami Programu Wieloletniego „Senior +” na lata 2015-2020, stanowiącego załącznik do Uchwały Nr 157 Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 2016 r. zmieniającej uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego „Senior-WIGOR” na lata 2015-2020 (M.P. z 2016 r. poz. 1254) oraz w ramach Programu Wieloletniego „Senior+” na lata 2021-2025. Utworzenie Klubu „Senior+” było możliwe dzięki pozyskaniu środków finansowych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Uczestnikami Klubu mogą być osoby, które ukończyły 60 lat, są nieaktywne zawodowo i zostały skierowane przez MOPS w Radomsku do uczestnictwa w zajęciach Klubu. Uczestnictwo w Klubie jest odpłatne zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Radomsku w sprawie określenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w Klubie „Senior+”. Opłaty wnoszone są zgodnie z postanowieniami decyzji administracyjnych.

Klub Senior + w Radomsku jest miejscem spotkań mieszkańców Radomska w wieku 60 i więcej lat, nieaktywnych zawodowo, którzy są zainteresowani różnymi formami aktywności i integracji. Celem Klubu Senior+ w Radomsku jest aktywizacja społeczna, integracja, włączanie Seniorów do społeczności lokalnej oraz organizacja wspólnego spędzania czasu wolnego. Klub “Senior+” posiada 20 miejsc.

Wydatki na utrzymanie i działalność Klubu Senior+ w Radomsku w 2022 roku wyniosły 126 254,94 zł w tym:

  • 38 880,00 zł dotacja w ramach Programu Wieloletniego „Senior+” na lata 2021-2025,
  • 14 400,00 zł dotacja w ramach Projektu Wyszukaj „aktywność” (dofinansowany na podstawie art. 12c ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne),
  • 60 000,00 zł wkład własny do Programu Wieloletniego „Senior+” na lata 2021-2025,
  • 12 974,94 zł na funkcjonowanie Klubu Senior+.

Placówki wsparcia dziennego

Placówki wsparcia dziennego odgrywają ważną rolę w zakresie wsparcia rodzin z problemami opiekuńczo-wychowawczymi. Pomoc rodzinom w opiece i wychowaniu dzieci w wieku szkolnym wynika nie tylko z potrzeby zabezpieczenia pomocy w zakresie organizowania dzieciom czasu wolnego ale przede wszystkim z potrzeby organizowania wsparcia w pokonywaniu trudności szkolnych czy radzeniu sobie z zaburzeniami zachowania.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radomsku na terenie Miasta Radomska prowadzi 5 Placówek Wsparcia Dziennego – świetlic w formie opiekuńczej. Pobyt dzieci w placówkach jest dobrowolny i nieodpłatny. Zgłoszenie dziecka do uczestnictwa w zajęciach odbywa się na podstawie określonej w regulaminie dokumentacji.

Ilość dzieci korzystających z zajęć organizowanych w placówkach wsparcia dziennego w 2022 r.:

189 – łączna ilość dzieci uczestniczących w zajęcia w placówkach w 2022r,
47 – średnia ilość dzieci uczęszczających do placówek w 2022r.

Łączne wydatki na funkcjonowanie wszystkich placówek wsparcia dziennego w 2022 roku wyniosły 537 384,66 zł.

Świetlice realizują zadania w obszarze działań polegających na opiece i wychowaniu, pomocy w nauce, organizacji czasu wolnego, zabawy i zajęć sportowych oraz rozwoju zainteresowań.

Organizowanie dla dzieci pomocy w nauce, wyrównywanie szans edukacyjnych m.in.: pomoc w wyrównywaniu zaległości szkolnych i edukacyjnych, pomoc w przezwyciężaniu trudności szkolnych i nabywaniu umiejętności samodzielnej pracy umysłowej oraz poszerzaniu wiedzy ogólnej. Prowadzenie zajęć kompensacyjno – wyrównawczych z zakresu matematyki, języka polskiego, języków obcych, biologii, geografii, przyrody, historii.

Organizacja czasu wolnego np. w formie zajęć sportowych, zajęć rekreacyjnych, ćwiczeń ogólnorozwojowych, zabaw i gier na świeżym powietrzu. Tego typu zajęcia pozwalają dziecku nie tylko uwolnić nadmiar energii i poprawić kondycję, lecz także mogą mu dawać dużo satysfakcji i uczyć istotnych wartości – krzewić ducha zdrowej rywalizacji, nakłaniać do współpracy z innymi, dawać poczucie wspólnoty w drużynie, czy zachęcać do systematyczności.

Rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań, zamiłowań i uzdolnień, organizowanie zajęć m.in. technicznych, plastycznych, czytelniczych. W trakcie zajęć twórczych wykorzystywano różne metody pracy, jak i materiały. Tego typu zajęcia wzbudzały wrażliwość estetyczną u dzieci, umiejętność dostrzegania i przeżywania piękna. Dzieci poznawały różne techniki wykonywania prac twórczych. Uczyły się wyrażać swoje myśli w sposób twórczy, ćwiczyły zdolności manualne, rozwijały koordynację wzrokowo-manualną.

Od miesiąca maja 2022 r. wznowiono realizację kolejnej edycji projektu partnerskiego Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomsku i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomsku skierowanego do dzieci i młodzieży uczestniczących w zajęciach placówek wsparcia dziennego. Warsztaty, w ramach kampanii „Nie czas na nudę”, prowadzone były w 5 placówkach wsparcia dziennego przez wychowawców świetlic oraz psychologa. Celem kampanii „Nie czas na nudę”, było promowanie konstruktywnych postaw, zdrowego stylu życia oraz atrakcyjnych dla dzieci i młodzieży zachowań prospołecznych, jako alternatywy wobec wielu patologii, szczególnie picia alkoholu, zażywania narkotyków i stosowania przemocy.

Projekt “Mały Wielki Człowiek”

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radomsku w 2022r. rozpoczął realizację projektu pn. „Mały Wielki Człowiek” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 Działanie IX.2 Usługi na rzecz osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.

Projekt realizowany jest w okresie od 01.01.2022r. do 30.06.2023.

Celem głównym projektu jest poprawa dostępu do realizowanych w mieście Radomsku usług społecznych ograniczających ubóstwo i wykluczenie społeczne. Cel zostanie osiągnięty przez rozwój usług placówek wparcia dziennego w Mieście Radomsku oraz rozszerzenie oferowanego w nich wsparcia.

Cel zostanie osiągnięty m.in. poprzez realizację zajęć rozwijających kompetencje kluczowe, zajęć psychologicznych, terapeutycznych oraz warsztatów. Podjęcie opisanych powyżej działań bezpośrednio przyczyni się do rozszerzenia oferowanego wsparcia w placówkach wsparcia dziennego a tym samym poprawy dostępu do realizowanych w mieście usług społecznych m.in.:

  • konsultacje psychologiczne,
  • zajęcia ogólnorozwojowe,
  • rozwój kompetencji kluczowych (język angielski, matematyka, informatyka, warsztaty twórcze),
  • działania integracyjne.

Uczestnicy projektu to dzieci i młodzież w wieku od 6-go do 18-go roku życia, zamieszkujące na terenie miasta Radomska, korzystające z usług w placówkach wsparcia dziennego. W projekcie bierze udział 50 dzieci.

W 2022r. w ramach ww. projektu zrealizowano:

  • konsultacje psychologiczne grupowe – 70 godzin (po 14 godzin w każdej z 5 grup)
  • konsultacje psychologiczne indywidualne – 100 godzin (po 20 godzin w każdej z 5 grup
  • zajęcia z języka angielskiego – 400 godzin (po 80 godzin w każdej z 5 grup
  • zajęcia z matematyki – 200 godzin (po 40 godzin w każdej z 5 grup);
  • zajęcia z informatyki – 400 godzin (po 80 godzin w każdej z 5 grup);
  • warsztaty twórcze – 200 godzin (po 40 godzin w każdej z 5 grup);
  • seans filmowy w kinie – 5 wyjść do kina;
  • wyjście do Muzeum Regionalnego w Radomsku – 3-dniowe warsztaty tematyczne;
  • spektakl teatralny – 1 spektakl;
  • wyjazd integracyjny; w dniach 25-28 sierpnia 2022r. odbył się wyjazd nad Morze Bałtyckie do miejscowości Kąty Rybackie skierowany do dzieci, które uczestniczą w projekcie „Mały Wielki Człowiek”. W wyjeździe, który odbył się w ramach działań integracyjnych, wzięli udział również rodzice. Wyjazd służył promocji aktywności fizycznej oraz zdrowego stylu życia. Uczestnictwo w wyjeździe było okazją przede wszystkim do wspólnej integracji ze zwróceniem szczególnej uwagi na walory wychowawcze, kształcące rozwój intelektualny i motoryczny dzieci. Podczas wyjazdu obyła się mi.in. wycieczka do Krynicy Morskiej, integracyjne ognisko, gry i zabawy oraz wspólne plażowanie;
  • na bieżąco odbywały się zajęcia ogólnorozwojowe m.in. zajęcia z ceramiki, które rozwijają zmysł dotyku i orientacji przestrzennej, kształcą wrażliwość na barwy, formy, jak i poczucie estetyki. Zajęcia ceramiczne odbywały się cyklicznie w placówkach wsparcia dziennego a tempo pracy na warsztatach było dostosowywane indywidualnie do każdego dziecka. Przez cały rok organizowane były także: gry, zabawy, konkursy z nagrodami, warsztaty kulinarne, zajęcia profilaktyczne i inne.

Na realizację Projektu w roku 2022 roku wydatkowano kwotę w wysokości 279 115,40 zł, z czego 40 414,38 stanowił wkład własny.

Asystent rodziny

Formą wspierania rodziny przeżywającej problemy w sferze opiekuńczo-wychowawczej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Radomsku jest praca z rodziną realizowana przez asystenta rodziny. W myśl ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej do zadań asystenta rodziny należy wspieranie rodziny biologicznej mającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo – wychowawczej oraz mającej inne problemy powodujące trudną sytuację życiową. Asystent rodziny prowadzi pracę z rodziną w miejscu jej zamieszkania lub w miejscu wskazanym przez rodzinę.

W 2022 roku w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Radomsku zatrudnionych było 3 asystentów rodziny, którzy współpracowali łącznie z 62 rodzinami.

Od 1 stycznia 2017 roku do zadań asystenta rodziny dodatkowo należy realizacja zadań określonych w ustawie z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”. Zgodnie z ww. ustawą asystent rodziny ma świadczyć koordynację w zakresie:

  • przezwyciężania trudności w pielęgnacji i wychowaniu dziecka,
  • wsparcia psychologicznego,
  • pomocy prawnej, w szczególności w zakresie praw rodzicielskich i uprawnień pracowniczych,
  • dostępu do rehabilitacji społecznej i zawodowej,
  • świadczeń opieki zdrowotnej, a także wsparcia finansowego.

W roku sprawozdawczym 2022 asystenci rodziny objęli swoim wsparciem 2 rodziny w związku z ww. ustawą.

Projekt „Mamo, Tato – bycie z Tobą daje moc!”

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radomsku od 2018 roku cyklicznie, corocznie realizuje projekt socjalny „Mamo, Tato – bycie z Tobą daje moc!”. W 2022 r. odbyła się V edycja ww. projektu.

Głównym celem projektu było rozszerzenie oferty usług na rzecz rodzin biologicznych dotkniętych kryzysem lub zagrożonych kryzysem w sferze opieki i wychowania dzieci poprzez wprowadzenie różnorodnych form wsparcia propagujących kształtowanie prawidłowych postaw rodzicielskich, społecznych, podnoszących umiejętności wychowawcze rodziców (Szkoła dla Rodziców i Wychowawców, grupa wsparcia, poradnictwo psychologiczne). Rodziny biorące udział w projekcie uczestniczyły również w działaniach towarzyszących tj. wspólne wyjścia do kina, kawiarni, spotkania integracyjne, konkursy z nagrodami.

Beneficjentami projektu były rodziny objęte wsparciem asystenta rodziny, korzystające ze wsparcia pracownika socjalnego realizującego pracę socjalną na rzecz rodziny i/lub korzystające ze wsparcia placówek wsparcia dziennego.

Uczestnictwo w zajęciach, spotkaniach w ramach projektu było nieodpłatne.

W ww. projekcie w 2022 r. uczestniczyło 14 rodzin (51 osób), które na co dzień objęte są wsparciem tut. Ośrodka.
W ramach projektu zrealizowane zostały:

  • Szkoła dla Rodziców i Wychowawców – cykl zajęć obejmował 5 trzygodzinnych spotkań. Tematyka zajęć koncentrowała się wokół podniesienie świadomości własnych celów wychowania, poznanie i rozumienie świata uczuć własnych oraz dziecka lub wychowanka, naukę umiejętności rozmawiania o uczuciach, umiejętność stawiania jasnych granic i wymagań, zachęcanie dzieci do współpracy i inne. W ramach ww. projektu 8 osób rozpoczęło zajęcia w ramach „Szkoły dla Rodziców i Wychowawców”. Pełny cykl zajęć ukończyły 4 osoby. Integracyjne wyjścia do kina Miejskiego Domu Kultury w Radomsku na bajki i filmy animowane.
  • Integracyjne spotkania w restauracji.
  • Konkurs plastyczny z nagrodami pn. „Pocztówka z wakacji ”.
  • Grupy Wsparcia dla rodziców przeżywających trudności w opiece i wychowaniu dzieci.
  • Spotkania tematyczne w ramach których odbyły się warsztaty plastyczne.
  • Spotkanie podsumowujące działania projektowe wraz z wręczeniem upominków dla rodzin biorących udział w projekcie.

Przez cały okres trwania projektu „Mamo, Tato- bycie z Tobą daje moc!” rodziny miały stały dostęp do poradnictwa specjalistycznego – psychologicznego. Każdy z rodziców mógł korzystać z bezpłatnych, indywidualnych porad specjalistycznych.

Projekt zrealizowany został przez asystentów rodziny przy współpracy z pracownikami socjalnymi i psychologiem.

Cel operacyjny IV: Podnoszenie jakości życia i wszechstronnej aktywności wszystkich pokoleń i środowisk

Obszar działania: IV.2 Tworzenie warunków do aktywnego spędzania wolnego czasu przez różne grupy wiekowe

W ramach realizacji powyższego celu Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Radomsku wykonał następujące prace inwestycyjne i modernizacyjne:

  • Zakup i montaż piłkochwytów o wysokości 4m na Stadionie Miejskim od ul. Sadowej, znajdującym się w Radomsku przy ul, Brzeźnickiej 26 – 68.700,00 zł.;
  • pielęgnacja boisk trawiastych w sezonie 2022 – 78.747,12 zł.;
  • wymiana nawierzchni sportowej boiska oraz piłkochwytów w ramach zadania pn. „Modernizacja ogólnodostępnego boiska Orlik przy ul. Rolnej w Radomsku” – 497.470,90 zł.;
  • wykonanie utwardzenia na boisku ORLIK znajdującego się w Radomsku przy ul. Rolnej 65 -12.300,00 zł.;
  • wykonanie tynku dekoracyjnego (34m2 x 85) w pomieszczeniu pod kawiarnię w budynku obiektów sportowo-rekreacyjnych AQUARA przy ul. Świętej Jadwigi Królowej 22 w Radomsku – 2.890,00 zł.;
  • zakup kosiarki samojezdnej Husqvama TC242TX z lemieszem do odśnieżania na potrzeby Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Radomsku przy ul. Leszka Czarnego 22 – 24,598,77 zł.;
  • zwężenie bramy dwuskrzydłowej, montaż bramy dwuskrzydłowej, zakup i montaż furtki przejściowej 1000×2000, wykonanie stężeń słupów piłkochwytów, wykonanie zasuwek furtek w liczbie 4 szt. na boisku ORLIK w Radomsku przy ul. Rolnej 65 – 5.658,00 zł.;
  • renowacja ok. 270m2 elewacji przy Stadionie Miejskim w Radomsku od ul Pajdaka, Brzeźnickiej, Sadowej – 19.065,00 zł.;
  • uzupełnienie nawierzchni kamieniem granitowym na boisku ORLIK przy ul. Rolnej 65 – 4.920,00 zł.;
  • montaż instalacji wyciągowej wraz z materiałem i montaż dwóch okapów zakupionych przez MOSiR w pomieszczeniu kuchennym kawiarni w budynku obiektu „Aquara” w Radomsku przy ul. Świętej Jadwigi Królowej 22 – 20.500,00 zł.;
  • zakup okapu centralnego trapezowego 2400x1600x450mm wraz z łapaczami tłuszczu ze stali nierdzewnej 500×500 i 400×500, oraz okapu przyściennego trapezowego 1600xl000x450mm wraz z łapaczem tłuszczu ze stali nierdzewnej 500x500mm na potrzeby Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Radomsku do kawiarni w budynku kompleksu obiektów sportowo-rekreacyjnych AQUARA przy ul. Św. Jadwigi Królowej 22 w Radomsku – 11.000.00 zł.;
  • wykonanie ścian działowych nad częścią sufitową wraz z materiałem (twarda wełna mineralna gr. 16cm), mających na celu wygłuszenie pokoi gościnnych w budynku obiektu „AQUARA” w Radomsku przy ul. Świętej Jadwigi Królowej 22 – 21.500,01 zł.;
  • wykonanie naprawy przecieku dachowego na styku dwóch budynków na Stadionie Miejskim przy ul. Brzeźnickiej 20 w Radomsku – 10.000,00 zł.;
  • wykonanie naprawy rynny opadowej na budynku przy ul. Kościuszki 3 w Radomsku – 4,500,00 zł.

Wykaz zajęć i imprez sportowo – rekreacyjnych przeprowadzonych przez MOSiR Radomsko w 2022 r.:

  • Akcja zima w mieście 2022. W ramach dostępnej oferty dzieci i młodzież mogły skorzystać z zajęć organizowanych na lodowisku przy ul. Leszka Czarnego 22 oraz kompleksie sportowo – rekreacyjnym Aquara.
  • Halowe Mistrzostwa Radomska w Futsalu MOSiR KORNER LIGA 2021/22
  • Trekkingi z MOSiR RADOMSKO
  • Turniej Piłki Nożnej dla dzieci pn. „Z podwórka na stadion” o Puchar Tymbarku
  • Wiosenny Rajd Rowerowy z MOSiR
  • Majówka z MOSiR
  • Radomszczańska Liga Szóstek Piłkarskich – sezon 2022
  • Otwarte Wiosenne Mistrzostwa Radomska w Tenisie Ziemnym
  • Spartakiada Przedszkolaka z okazji Dnia Dziecka
  • Amatorska Liga Siatkówki Kobiet w sezonie 2021/2022
  • Turniej Piłki Nożnej
  • IX Bieg Memoriał Mariana Szymańskiego
  • Olimpiada Seniora
  • Radomszczański Bieg Niepodległości – 05.11.2022 r.
  • Radmagedon 2022
  • Mikołajkowy Turniej o Puchar Prezydenta Miasta Radomska
  • V edycja Athletes Clash – ogólnopolskie zawody crossfit
  • Grand-Prix Siatkówki Plażowej kobiet i mężczyzn
  • Zajęcia sportowo-rekreacyjne dla osób niepełnosprawnych
  • Zajęcia ogólnorozwojowe dla seniorów
  • Treningi i zawody łucznicze
  • Akcja lato w mieście
  • Treningi i turnieje grand-prix tenisa stołowego
  • Nauka pływania dla dzieci i dorosłych
  • Joga
  • Rodzinne Rajdy Rowerowy z MOSiR
  • Aqua aerobik
  • Igrzyska Dzieci i Młodzieży Szkolnej w ramach SZS
Łączny koszt organizowanych imprez to około 187.000,00 zł

Cel operacyjny V: Wzrost sprawności zarządzania i funkcjonowania miasta

Obszar działania: IV.2 Tworzenie warunków do aktywnego spędzania wolnego czasu przez różne grupy wiekowe

  • Miasto pozyskało dofinansowanie z programu “Cyfrowa Gmina”, które zostało przyznane w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 w wysokości 100 000 zł na realizację tego zadania, co przyczyniło się do podniesienia poziomu cyfryzacji Urzędu Miasta Radomska. W ramach realizacji zadania zakupiono 18 nowych komputerów wraz z oprogramowaniem. Projekt ten skutkował usprawnieniem kontaktów obywateli z instytucją publiczną, jaką jest Urząd Miasta oraz przyspieszeniem procedur związanych z realizacją spraw urzędowych. Ponadto tradycyjne usługi świadczone przez urząd zostały usprawnione i stały się bardziej efektywne.

Cel operacyjny VI: Podtrzymanie i rozwijanie warunków dla funkcjonowania strefy inwestycyjnej

  • Stały monitoring i lokalizowanie nowych inwestycji a także optymalizacja istniejącej przestrzeni na terenie strefy ekonomicznej i terenów przyległych.
  • Stała współpraca z podmiotami strefy ekonomicznej w zakresie rozwoju firm. Spotkania i doradztwo lokalizacyjne z uwzględnieniem rozwoju kierunków rozwoju miasta.
  • Prowadzono stałą i intensywną współpracę z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczna, Polską Agencją Inwestycji i Handlu, Regionalną Izbą Przemysłowo-Handlową, Cechem Rzemieślników i Przedsiębiorców, BCC.
  • Informacja o zasobach przestrzeni inwestycyjnej na portalu biznes.radomsko.pl oraz ofertach ŁSSE i PAIH.
  • Przedłużono promocję terenów inwestycyjnych i miasta na portalu. www.terenyinwestycyjne.info
  • Kontynuowano oraz zwiększono współpracę z podmiotami poszukującymi inwestorów na rynku Polskim ze szczególnym uwzględnieniem inwestorów lokalnych w zakresie nowych inwestycji i zmiany lokalizacji istniejących.
  • Aktualizowano i modernizowano treść lokalnego portalu biznes.radomsko.pl skierowany do przedsiębiorców i inwestorów.
  • Wprowadzono i aktualizowano ofertę inwestycyjną w bazie ofert terenów inwestycyjnych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.
  • Artykuł Dziennik Gazeta Prawna dotyczący rozwoju miasta i strefy.
  • Zorganizowano konferencję: „czynniki i trajektorie rozwoju przemysłu AGD w Polsce w globalnych sieciach produkcyjnych” we współpracy Instytutu Rozwoju Miast i Regionów w ramach programu WUF w Twoim mieście w ramach jednego z 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ – Cel 9. Budować stabilną infrastrukturę, promować zrównoważone uprzemysłowienie oraz wspierać innowacyjność.
  • Warsztaty Funding & Tender Opportunities. Spotkanie ekspercie we współpracy z ŁARR.

Cel operacyjny VII: Aktywizacja i wzmacnianie lokalnej przedsiębiorczości

  • Stała pomoc w zakładaniu działalności gospodarczej, doradztwo biznesowe i analiza przyszłego przedsięwzięcia poprzez Miejski Inkubator Przedsiębiorczości Starter Radomsko. Udzielono 95 porad z zakresu zakładania własnej firmy, sposobów finansowania JDG, pomocy w wypełnianiu wniosków o dotacje, skalowania zamierzenia biznesowego, promowania w sieci internetowej oraz reklamy w sieci internetowej, przenoszenia działalności firmy do sieci.
  • Liczne Szkolenia, warsztaty, oraz inne eventy integrujące istniejące środowisko gospodarcze.
  • Lokalna Wymiana Kontaktów – organizacja spotkań biznesowych, mających na celu integracje lokalnych przedsiębiorców, nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych, wymiana spostrzeżeń czy zleceń.
  • Klub Młodego Przedsiębiorcy – zrzesza początkujących przedsiębiorców. Spotkania odbywają się cyklicznie, mają na celu rozwijanie sieci kontaktów, wzajemną edukację oraz motywację. Klubowicze na każdym spotkaniu poza zajęciami , kreują tematykę następnego spotkania.
  • Co najmniej raz w miesiącu organizowane są szkolenia w inkubatorze przedsiębiorczości zarówno cykliczne jak i pojedyncze odpowiadające na zgłaszane potrzeby. Poruszane zagadnienia często obejmują sprawy związane zarówno z procesem zakładania firmy jak i jej rozwojem.
  • Organizacja cyklicznych szkoleń: „Sprint do Przedsiębiorczości”, „Wakacje z Biznesem”. Jako oferta dla uczniów szkół średnich, na okres ferii zimowych i wakacji.
  • Stymulowanie przedsiębiorczości wśród młodzieży szkolnej szkół średnich. Przeprowadzono kilka prelekcji w szkołach, przedstawiliśmy ofertę inkubatora przedsiębiorczości oraz zaznajomiliśmy młodzież z tematyką prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Podczas prelekcji informowaliśmy o ofercie i korzyściach z uczestnictwa w darmowych szkoleniach, oraz promowaliśmy nowy projekt „Akademia Młodego Przedsiębiorcy”. Akademia Młodego Przedsiębiorcy. Projekt skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. polega na stworzeniu mikroprzedsiębiorstwa i prowadzeniu działalności nierejestrowanej, która dostarcza uczestnikom realnych pieniędzy. Jego celem jest popularyzacja wiedzy na temat przedsiębiorczości, pobudzenie aktywności gospodarczej oraz kształtowanie postaw biznesowych młodych radomszczan.
  • Współpraca z RIPH Radomsko i Cech Rzemiosł Różnych w wydarzeniach organizowanych przez te instytucje i wydarzeniach własnych.
  • Współpraca z Urzędem Pracy, cykliczna organizacja szkolenia „Czas na Biznes”, osoby zainteresowane założeniem własnej działalności, uzyskały informację na temat wsparcia jakie oferuje, miejski inkubator przedsiębiorczości. Współpraca z PUP (szkolenia) wsparcie bezrobotnych w zakładaniu własnej działalności gospodarczej.
  • Prezentacja oferty Starter Radomsko podczas Dni Radomska.
  • Publikacja wiadomości gospodarczych na biznes.radomsko.pl oraz na fanpage inkubatora www.facebook/strefa.radomsko
  • Lista mailingowa do przedsiębiorców z wiadomościami bieżącymi z zakresu gospodarki.
  • Kontynuacja inicjatywy „Wolne Piątki”. Bezpłatne miejsce biurowe do pracy coworkingowej w każdy piątek. Oferta otwartych piątków głównie skierowana jest do freelancerów i osób pracujących zdalnie, którzy wykonując swoje obowiązki w domu nie zawsze potrafią efektywnie zorganizować swój czas i wykonać wszystkie zaplanowane zadania.
  • Stała aktualizacja strony www.biznes.radomsko.pl oraz facebooka projektu Starter Radomsko www.facebook.com/StarterRadomsko
  • Rozwój projektu Starter Radomsko – inkubator przedsiębiorczości, stała modernizacja zakresu usług i grup docelowych, monitoring potrzeb przedsiębiorców i osób zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą.
  • Prowadzenie strony www.radomskomebluje.pl oraz facebooka projektu „Radomsko Mebluje”.
  • Stała współpraca z Ogólnopolską Izbą Gospodarczą Producentów Mebli.

Cel operacyjny IX: Optymalizacja promocji i informacji gospodarczej

  • Stała oferta gospodarcza na stronach www: biznes.radomsko.pl, sse.lodz.pl, paih.gov.pl, terenyinwestycyjne.info, radomskomebluje.pl
  • Przedłużono promocję terenów inwestycyjnych i miasta na portalu www.terenyinwestycyjne.info
  • Informacja o zasobach przestrzeni inwestycyjnej na portalu biznes.radomsko.pl oraz ofertach ŁSSE i PAIH.
  • Przedłużono promocję terenów inwestycyjnych i miasta na portalu. www.terenyinwestycyjne.info oraz kontynuowano reklamę w Polish Buziness Magazine.
  • Aktualizowano i modernizowano treść lokalnego portalu biznes.radomsko.pl -skierowany do przedsiębiorców i inwestorów.
  • Wprowadzono i aktualizowano ofertę inwestycyjną w bazie ofert terenów inwestycyjnych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Projekt „Mamo, Tato – bycie z Tobą daje moc!”

Miasto Radomsko w roku 2022 w ramach celu X.1 Modernizacja i optymalizacja infrastruktury drogowej zrealizowało następujące inwestycje:

Wykonanie nowych nakładek asfaltowych:

  • ul. Letnia – 40 m
  • ul. Fredry – 780 m
  • ul. Owocowa – 100 m
  • ul. Partyzancka – 560 m
  • ul. Wrotki – 160 m
  • ul. Lipowa – 245 m
  • ul. Przyszkolna – 200 m
  • ul. Brzozowa – 130 m
  • ul. Wrzosowa – 290 m
Remont/rozbudowa/przebudowa istniejących odcinków ulic:
  • ul. Żeromskiego – 260 m
  • ul. Piłsudskiego – 55 m
  • ul. 11 Listopada – 480 m
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. w roku 2022 zrealizowało zadania w ramach celu X.2 Rozwój przyjaznego miejskiego systemu transportowego polegające na:
  • zakupie dwóch autobusów miejskich przegubowych w celu wymiany wyeksploatowanej części taboru autobusowego (dwa Autobusy marki Mercedes Conecto z 2010r. z normą emisji spalin EURO V za autobusy o normie spalin EURO II). Łączny koszt: 90 000 zł netto
  • Wykonanie przyłącza elektrycznego w celu zwiększenia mocy przyłączeniowej przy zajezdni MPK w celu zabezpieczenia zwiększenia mocy w przyszłości pod ładowarki do autobusów elektrycznych. Łączny koszt: 3 168 zł netto,
  • Wykonanie przyłączy elektrycznych do 3 sztuk tablic przystankowych LED z PGE. Łączny koszt: 422,28 zł netto
  • Wykonanie dokumentacji i instalacji do 3 sztuk do tablic przystankowych LED. Łączny koszt: 32 000 zł netto
  • Zakup oprogramowania TEXA do diagnostyki komputerowej autobusów. Łączny koszt: 8 200 zł netto
Miasto Radomsko w roku 2022 w ramach celu X.3 Tworzenie przyjaznych warunków dla ruchu pieszego i rowerowego zrealizowało następujące inwestycje: Nowe chodniki o długości:
  • ul. Żeromskiego – 190 m/li>
  • ul. Reja – 354 m
  • ul. Makuszyńskiego – 166,5 m
  • ul. 11 Listopada – 177 m
  • ul. Skoczyńskiego – 150 m
Budowa ścieżek rowerowych:
  • ciąg pieszo-rowerowy ul. Żeromskiego – 195 m
  • ciąg pieszo-rowerowy ul. Orzeszkowej – 130 m
Wyniesienia przejść dla pieszych:
  • ul. 11 Listopada – 2 szt.
  • ul. Armii Krajowej – 1 szt.
  • ul. Reja – 1 szt.
  • ul. Rolna – 1 szt.
Inteligentne oświetlenie przejścia dla pieszych:
  • Obwodnica – 2 szt.

Cel operacyjny XII: Podniesienie jakości powietrza

Obszar działania XII.1 Efektywne przeciwdziałanie emisji zanieczyszczeń

Realizacja zadania w ramach 6. Edycji Budżetu Obywatelskiego „Tyrolka dla dzieci” – 35 067,02 zł.

Cel operacyjny XI: Rozwój infrastruktury i zagospodarowanie przestrzeni publicznej

Obszar działania XI.4 Wzmocnienie zaplecza sportowego i rekreacyjnego

  • Obsługa 20 szt. sensorów mierzenia jakości powietrza określających stężenie pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM10 na terenie miasta Radomska – 12 988,00 zł.
  • Realizacja programu „Radomsko bez smogu”, polegającego na dofinansowaniu kosztów realizacji zadań związanych z trwałą likwidacją nieefektywnych źródeł ciepła opartych na paliwie węglowym (okres realizacji 2021-2023). W 2022 r. dotację otrzymało 98 mieszkańców miasta Radomska na łączną kwotę – 624 920,00 zł.
  • Realizacja programu priorytetowego „Czyste powietrze”. Zgodnie z zawartym porozumieniem z WFOŚiGW w Łodzi w Urzędzie funkcjonuje gminny punkt konsultacyjno-informacyjny programu „Czyste powietrze” prowadzony przez Wydział Ochrony Środowiska Rolnictwa i Gospodarki Odpadami, który udziela mieszkańcom miasta Radomska informacji i merytorycznego wsparcia przy wypełnianiu wniosków na wymianę źródeł ciepła oraz na termomodernizację domów jednorodzinnych. Ponadto mieszkańcy mają możliwość złożenia wniosków w Urzędzie Miasta, gdzie są one w trybie ciągłym oceniane i przesyłane wraz z kartą oceny do WFOŚiGW w Łodzi, co skraca okres rozpatrywania, eliminuje błędy i ułatwia dostęp do tego programu. W 2022 r. złożono do WFOŚiGW 164 wnioski mieszkańców miasta Radomska.
  • Montaż komponentów OZE tj. ekologicznych źródeł energii – paneli fotowoltaicznych oraz pompy ciepła w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Radomsku przy ul. Spacerowej 118 – 138 800,00 zł.

Cel operacyjny XI: Rozwój infrastruktury i zagospodarowanie przestrzeni publicznej

Obszar działania XI.4 Wzmocnienie zaplecza sportowego i rekreacyjnego

  • Utrzymanie i pielęgnacja terenów zieleni miejskiej (parków, skwerów i zieleńców) – 1 158 740,09 zł.
  • Nowe nasadzenia drzew i krzewów na terenach miejskich, w tym pasów zieleni ochronnej w pobliżu ciągów komunikacyjnych i na terenach rekreacji – 98 453,96 zł.
  • W 2022 r. przeprowadzono akcję „Zielone Radomsko”, w ramach której rozdawano bezpłatnie mieszkańcom miasta Radomska sadzonki drzew – 4 788,50 zł.