Raport 2022

Bezpieczeństwo publiczne

Działania związane z zarządzaniem kryzysowym

W roku 2022 odbyły się 4 posiedzenia Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w tym 2 w trybie alarmowym.

Zakres problemowy podejmowany podczas posiedzeń obejmował zagadnienia wynikające z planu pracy Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz pojawiających się zagrożeń i niebezpieczeństw, w szczególności agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę.

  • W roku 2022 stale prowadzono monitorowanie zagrożeń, w tym zagrożeń mogących powstać na skutek niekorzystnych warunków pogodowych, oraz podejmowano działania prewencyjne mające na celu ograniczenie ewentualnych skutków anomalii pogodowych. Mieszkańcom miasta oraz instytucjom funkcjonującym na terenie miasta przekazywano na bieżąco ostrzeżenia o możliwości wystąpienia zagrożeń, niebezpieczeństw.
  • W związku z wprowadzeniem stopni alarmowych BRAVO i CHARLIE – CRP wydział realizował ( i realizuje do dnia dzisiejszego) stałe zadania wynikające z Planu Zarządzania Kryzysowego oraz współdziałał z podmiotami publicznymi, instytucjami i jednostkami organizacyjnymi podległymi Prezydentowi Miasta Radomska oraz na bieżąco raportował o sytuacji Starostwo Powiatowe w Radomsku.
  • W roku 2022 z uwagi na wybuch pełnoskalowych działań wojennych na terenie Ukrainy wydział realizował zadania doraźne wynikające z faktu przybycia na teren miasta dużej ilości uchodźców z Ukrainy. Działania te polegały głównie na utworzeniu punktu pomocowo – informacyjnego dla uchodźców. Początkowo utworzony został tymczasowy punkt przejściowy w oparciu o siedzibę Wydziału Bezpieczeństwa i Porządku Urzędu Miasta Radomska zlokalizowaną przy ul. Reymonta 51. Pracownicy wydziału uczestniczyli w spotkaniach z pracownikami Starostwa Powiatowego w Radomsku, z podmiotami i organizacjami, gdzie m.in. omawiano zasady współpracy, wymiany informacji dotyczących udzielenia wsparcia uchodźcom.

Od dnia 28.02.2022 r. uruchomiony został stały punkt przejściowy zlokalizowany w Miejskiej Hali Sportowej przy ul. Św. Królowej Jadwigi 20 w Radomsku, gotowy do przyjęcia 30 uchodźców z możliwością jego natychmiastowego rozwinięcia dla 20 kolejnych osób. Punkt działał w systemie 24 godzinnym, jego obsadę stanowili pracownicy Urzędu Miasta  Radomska (zmiany w godzinach 6-14, 14-22, 22-6 ) oraz wolontariusze. W punkcie zgromadzono żywność, środki higieny i czystości oraz ubrania; uchodźcy mieli zapewniony ciepły posiłek w ciągu dnia, śniadanie, kolację oraz mieli dostęp do czystych ręczników, pościeli, artykułów pierwszej potrzeby.

Kolejnym działaniem było utworzenie i obsługa punktów zbiórek darów od mieszkańców z przeznaczeniem na rzecz uchodźców.

Punkty te obsługiwali pracownicy UM w Radomsku, zlokalizowane były m.in. w: remizie OSP Bogwidzowy, następnie na obiekcie MOSiR-u (basen), miejskiej hali sportowej (punkt przejściowy), siedzibie UM Radomsko (ul. Tysiąclecia 5 ) oraz w siedzibie Wydziału Bezpieczeństwa i Porządku (ul. Reymonta 51).

Pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Porządku pomagali również w organizowaniu i transportowaniu obywateli Ukrainy do miejsc zakwaterowania, punktów pomocy medycznej oraz uczestniczyli przy zorganizowaniu transportów z pomocą humanitarną dla obywateli Ukrainy oraz zapewnili opiekę tłumaczy.

Wydział Bezpieczeństwa i Porządku stale współpracował z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego w Radomsku oraz Urzędem Wojewódzkim w Łodzi i Komendą Powiatową Policji w Radomsku uczestnicząc w naradach i spotkaniach roboczych oraz przekazywał codzienne raporty dotyczące ilości osób przebywających na terenie miasta i potrzeb uchodźców.

Dużym wsparciem działań związanych z udzielaniem pomocy obywatelom Ukrainy były jednostki OSP oraz harcerze i instruktorzy ZHP.