Raport 2022

Informacje ogólne

Symbole miasta

Herb Miasta: w polu błękitnym czerwona brama miejska z trzema wieżami, w niej krocząca postać rycerza, skierowana w prawo, barwy granatowej. W lewej ręce mała, owalna tarcza, która osłania środkową część ciała. W prawej ręce miecz wzniesiony nad głową. Prawa noga w wykroku. Na głowie ukazanej z profilu hełm bez ozdób. Pod stopami rycerza grunt żółty, wznoszący się w prawo.

Mur wokół bramy z zaznaczonym wątkiem ceglanym, prosto zakończony w połowie wysokości pola. Otwór bramy prostokątny, zamknięty łukiem odcinkowym. Nad murem z bramą trzy wieże (bez zaznaczonego wątku). Środkowa wieża większa od bocznych. Wieże dwukondygnacyjne zwieńczone trójzębnym krenelarzem. W dolnej kondygnacji wież jeden prostokątny otwór, w górnej po dwa prostokątne otwory.

Klejnot herbu to pięciopałkowa złota korona, nad nią trzy wieże barwy czerwonej (takie jak w godle, lecz bez otworów w dolnej kondygnacji). Każda z wież zakończona białym, strusim piórem odciętym od widza.

Barwy miasta

Barwami Miasta są kolory: niebieski, żółty i czerwony wywodzące się z herbu Miasta.

Barwy Miasta określają jego flagę: prostokątny płat tkaniny o proporcjach boków 5:8, obustronnie jednakowy, o trzech poziomo ułożonych polach barwy czerwonej u góry, żółtej w środku i barwy niebieskiej u dołu. Proporcje szerokości pola barwy czerwonej do żółtej i barwy niebieskiej do żółtej wynoszą 2:1, natomiast barwy czerwonej do barwy niebieskiej 1:1.

Flaga Radomska stanowi umowną własność całej społeczności miasta i może być wywieszana samodzielnie lub łącznie z flagą narodową przez wszystkich mieszkańców Radomska z okazji świąt lokalnych i narodowych bez uzyskiwania zezwolenia.

Flaga Radomska zawieszona jest na stałe w siedzibie władz miasta.

Hejnał Radomska

Autorem hejnału, reprezentacyjnego znaku muzycznego Miasta jest wybitny radomszczanin Henryk Fajt (1912 – 1988), muzyk, nauczyciel, wychowawca, członek zespołów muzycznych, żołnierz Armii Krajowej, kierownik Międzyspółdzielnianej Orkiestry Symfonicznej w Radomsku, kompozytor, autor muzyki do tekstów poety Czesława Kałkusińskiego „Czechury”.

Hejnał napisany został na jubileusz 700 lecia nadania praw miejskich Radomsku i po raz pierwszy został wykonany publicznie w trakcie obchodów rocznicowych w 1966 roku.

Do początku lat 70-tych XX wieku hejnał grany był z balkonu ratusza miejskiego podczas uroczystości i świąt państwowych, a także w noc sylwestrową. W 1998 roku Rada Miejska w Radomsku uchwałą zatwierdziła linię melodyczną radomszczańskiego hejnału, podając również w załączniku jego zapis nutowy. Od 1998 roku hejnał jest wykonywany i odtwarzany w czasie miejskich i państwowych uroczystości, świąt i rocznic. Hejnał rozbrzmiewa codziennie z wieży ratusza miejskiego.

Pieczęć

Pieczęcią Radomska jest znak odciśnięty z metalowego tłoku pieczętnego, przedstawiający najstarszą pieczęć miasta z okresu panowania Kazimierza Wielkiego (1333 – 1370), o średnicy 40 mm. W środku pola pieczęci znajduje się gotycka litera „K” nakryta koroną oraz wpisany w tzw. otok majuskułą gotycką napis „Sigillum Civitatis Radomsco” tłumaczony z języka łacińskiego jako “KRÓLEWSKIE MIASTO RADOMSKO”.

Logo

Logo Miasta Radomsko wprowadzone zostało Zarządzeniem Prezydenta Miasta Radomska. Jest graficznym przedstawieniem marki Miasta, zbudowanym z logotypu „Radomsko”, sloganu „otwarte miasto od 1266 roku” i stylizowanego znaku litery „R”.

Znak w sferze graficznej przedstawia wieloznaczną kompozycję, pozostawioną wolnej interpretacji, w sferze symbolicznej odwołuje się do strategicznych wartości marki Radomsko: otwartości, tradycji i przedsiębiorczości.