Raport 2022

Pomoc i integracja społeczna

Dzienny Dom Pomocy Społecznej

Dzienny Dom Pomocy Społecznej

Prawo do korzystania i uczestniczenia w działalności Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Radomsku mają osoby starsze, samotne, renciści i emeryci, spełniający kryteria określone w Ustawie z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej. Pobyt na terenie Domu i korzystanie ze świadczonych usług jest nieodpłatny. Pensjonariusz Dziennego Domu ponosi pełną -100%- odpłatność wynikającą z kosztu zakupu dwudaniowego obiadu. Zgodnie z zadaniami placówki organizowane są działania aktywizujące pensjonariuszy. Dzienny Dom czynny jest codziennie od poniedziałku do soboty w godzinach od 7.30 do 15.30. Do zadań DDPS należy udzielanie świadczeń w zakresie: tworzenia odpowiednich warunków do kilkugodzinnego przebywania osób zakwalifikowanych do tej formy pomocy, organizowania życia kulturalnego i towarzyskiego, organizowania zajęć w ramach terapii grupowej, zapewnienia możliwości korzystania z urządzeń do podtrzymywania nawyków higienicznych, zapewnienia jednego posiłku dziennie. W okresie od stycznia do grudnia 2022 roku, liczba pensjonariuszy korzystających z usług DDPS, zgodnie z wydanymi decyzjami narastająco wyniosła 30 osoby. Wydatki na funkcjonowanie Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Radomsku wynosiły 459 981,00 zł.

Placówki wsparcia dziennego

Placówki wsparcia dziennego odgrywają ważną rolę w zakresie wsparcia rodzin z problemami opiekuńczo-wychowawczymi. Pomoc rodzinom w opiece i wychowaniu dzieci w wieku szkolnym wynika nie tylko z potrzeby zabezpieczenia pomocy w zakresie organizowania dzieciom czasu wolnego, ale przede wszystkim z potrzeby organizowania wsparcia w pokonywaniu trudności szkolnych czy radzeniu sobie z zaburzeniami zachowania. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radomsku na terenie Miasta Radomska prowadzi 5 Placówek Wsparcia Dziennego – świetlic w formie opiekuńczej.Pobyt dzieci w placówkach jest dobrowolny i nieodpłatny. Zgłoszenie dziecka do uczestnictwa w zajęciach odbywa się na podstawie określonej w regulaminie dokumentacji.

Ilość dzieci korzystających z zajęć organizowanych w placówkach wsparcia dziennego w 2022 r.:
189 – łączna ilość dzieci uczestniczących w zajęcia w placówkach w 2022r,
47 – średnia ilość dzieci uczęszczających do placówek w 2022r.

Łączne wydatki na funkcjonowanie wszystkich placówek wsparcia dziennego w 2022 roku wyniosły 537 384,66 zł.

Świetlice realizują zadania w obszarze działań polegających na opiece i wychowaniu, pomocy w nauce, organizacji czasu wolnego, zabawy i zajęć sportowych oraz rozwoju zainteresowań.

Organizowanie dla dzieci pomocy w nauce, wyrównywanie szans edukacyjnych m.in.: pomoc w wyrównywaniu zaległości szkolnych i edukacyjnych, pomoc w przezwyciężaniu trudności szkolnych i nabywaniu umiejętności samodzielnej pracy umysłowej oraz poszerzaniu wiedzy ogólnej. Prowadzenie zajęć kompensacyjno – wyrównawczych z zakresu matematyki, języka polskiego, języków obcych, biologii, geografii, przyrody, historii.

Organizacja czasu wolnego np. w formie zajęć sportowych, zajęć rekreacyjnych, ćwiczeń ogólnorozwojowych, zabaw i gier na świeżym powietrzu. Tego typu zajęcia pozwalają dziecku nie tylko uwolnić nadmiar energii i poprawić kondycję, lecz także mogą mu dawać dużo satysfakcji i uczyć istotnych wartości – krzewić ducha zdrowej rywalizacji, nakłaniać do współpracy z innymi, dawać poczucie wspólnoty w drużynie, czy zachęcać do systematyczności.

Rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań, zamiłowań i uzdolnień, organizowanie zajęć m.in. technicznych, plastycznych, czytelniczych. W trakcie zajęć twórczych wykorzystywano różne metody pracy, jak i materiały. Tego typu zajęcia wzbudzały wrażliwość estetyczną u dzieci, umiejętność dostrzegania i przeżywania piękna. Dzieci poznawały różne techniki wykonywania prac twórczych. Uczyły się wyrażać swoje myśli w sposób twórczy, ćwiczyły zdolności manualne, rozwijały koordynację wzrokowo-manualną.

Od miesiąca maja 2022 r. wznowiono realizację kolejnej edycji projektu partnerskiego Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomsku i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomsku skierowanego do dzieci i młodzieży uczestniczących w zajęciach placówek wsparcia dziennego. Warsztaty, w ramach kampanii „Nie czas na nudę”, prowadzone były w 5 placówkach wsparcia dziennego przez wychowawców świetlic oraz psychologa. Celem kampanii „Nie czas na nudę”, było promowanie konstruktywnych postaw, zdrowego stylu życia oraz atrakcyjnych dla dzieci i młodzieży zachowań prospołecznych, jako alternatywy wobec wielu patologii, szczególnie picia alkoholu, zażywania narkotyków i stosowania przemocy.